Kamiony na ulici Seifertova na Lesné

Každý, kdo se pohybuje po Lesné, si mohl všimnout, že si v posledních několika měsících udělali řidiči kamionů ze Seifertovy ulice parkoviště. Tyto kamiony při parkování poškozují obrubníky, omezují provoz a rovněž brání ve výhledu při výjezdu z křižovatek. Jednou jsem měl dokonce možnost vidět, jak dva kamiony na chvíli zaparkovaly vedle sebe a zůstaly stát. Jak měly projet ostatní auta, to zjevně nikoho nezajímalo. Oblíbeným je také parkování v odbočovacím pruhu k čerpací stanici EuroOil na Okružní.

Invalid Displayed Gallery


V kontrolním výboru zastupitelstva jsem se dozvěděl, že se to prý na úrovni městské části a Brněnských komunikací „nějak“ řešilo a že to je vlastně složité a nejde to řešit nebo prý že tam snad ty kamiony parkují legálně. Velmi jednoduše lze zjistit, že tyto kamiony, respektive jejich řidiči, porušují zákon o provozu na pozemních komunikacích a to konkrétně § 27 odst. 1 písm. s, tím, že ohrožují bezpečnost a provoz ostatních vozidel. Situace je zatím taková, že nevyřešil nikdo nic a kamiony dále parkují, jak uznají jejich řidiči zrovna za vhodné. Přitom kdyby takto parkoval řadový občan se svým osobním automobilem, tak by byl s největší pravděpodobností obratem odtažen nebo „odměněn“ botičkou či lístečkem za stěračem.

Tato situace má dvě potenciální řešení. Buď se Seifertova v obou směrech osadí dopravními značkami „zákaz zastavení“, aby bylo zcela zřejmé, že tam nemají co dělat ani kamiony, ani jiná vozidla. Druhým řešením by bylo zahájení diskuze o účelnosti dvou pruhů v obou směrech na Seifertové. Teoreticky by se totiž dala doprava svést do levého pruhu a v pravém udělat parkovací místa. A to například tak, jak je v horní části Okružní u čerpací stanice směrem dolů – v pravém pruhu se parkuje a levý je průjezdný.

Jak myslíte, že by se měla situace s kamiony řešit? Striktně zakázat parkování v pravém pruhu v obou směrech nebo upravit značení tak, že se v pravém pruhu udělají parkovací místa a průjezdný bude jen ten levý? Napište nám do diskuze.

Invalid Displayed Gallery

Autor Jan Mandát 22 Článků
Právník, 33 let. Zastupitel MČ Brno-sever v letech 2010–2014, bývalý předseda sportovní komise a člen kontrolního výboru, nestraník. Zakladatel občanského sdružení Živé Brno.

19 Comments

  • Dobrý den,
   upozorňuji Vás, že se jedná o území Lesné a obyvatelé bojují o záchranu lesů, zeleně a architektonických prvků, tudíž kdyby se zavedlo parkovací pruh na ul. Seifertova, vznikl by nový problém. Na Lesné nemají kamiony co dělat ! Tyhle obludy by se neměli zde vůbec vyskytovat, tohle je Lesná. Je to jediné nejzelenější sídliště v ČR a Brno ho neustále dovoluje ničit. Proto Vás prosím u zvážení celé situace, studoval jste práva, aby jste obhajoval správné věci a rozhodnutí. Braňte Lesnou, máte větší váhu než občané, zastupujete nás v této věci. Jsem pro značky „zákaz stání“ a to i zákaz pro kamiony na ul. Okružní.
   Děkuji.
   Marko

 1. Řidiči těch náklaďáků jsou velmi bezohlední, když takto parkují, také podporuji zákaz.

 2. stačilo by na Seifertově umístit značky zákaz stání, pak by tam kamiony neměly oficiálně co dělat

 3. Také souhlasím se zákazem, ta komunikace je zejména v ranních hodinách tak frekventovaná, že dva jízdní pruhy v jednom směru jsou naprosto oprávněné. Ještě bych dodala, že nikoho by, ani v průběhu blokového čištění, nenapadlo odstavit tam osobní auto. To může napadnout jedině „kamionisty“. Vyjíždění z bočních ulic je opravdu nebezpečné kvůli výhledu.

 4. Z provozu mohu potvrdit, že dnes už s kamionem jezdí „kdo má ruce a nohy“ (slušně řečeno!) a na silnicích se chovají jako hovada! Takže se není čemu divit, že se tak chovají i zde. Jednoznačně ZAKÁZAT! Já taky snad stojím s autobusem na Seifertově? Nestojím!

 5. Jsem jednoznačně pro zákaz stání okolo celé Lesné! Samozřejmě je nutná následná kontrola, zda se zákaz dodržuje. Kamiony překáží, brání výhledu a tím zvyšují riziko střetu projíždějících vozidel.

 6. Možná by stálo za to jeden den (ideální je pátek lehce po 14:00) zaparkovat všechna dostupná auta právě v oněch místech, která anektují tyto parkující „obludy“. To byl ale jen „výlev“ krajně naštvaného obyvatele Lesné. Podotýkám, že to není problém jen a pouze Lesné. Ono totiž jde o to, že by měli řidiči kamionů zaparkovat na „placeném parkovišti“ a to se jim nechce. Jedním slovem bezohlednost… asi by to chtělo „jiný přístup“.

  • A vaše auto na placeném parkovišti stojí? Předpokládám, že většině majitelů osobáků by se též nechtělo parkovné platit. Byli by proto též bezohlední?

    • Viz příspěvek níže – nejsem ani řidič kamionu ani majitel dopravky. Kamiony předpisy neporušují, nikoho neohrožují a pokud tam někomu vadí jen z důvodu „estetiky“, pak je to jeho problém. Tím samozřejmě neobhajuji případné poškozování obrubníků.

     • kamiony v provozu skutecne vadi, esteticka stranka je vetsine ridicu u pr*ele

     • Tomáš H.:
      Dopravní situace je přece úplně stejná, jako když stojí autobus na zastávce, okolo které se navíc pohybují lidé, tak kde je problém? Zařadím se do levého pruhu a jedu dál, ne?

 7. Ale to snad ne, napasovat danou situaci na § 27 odst. 1 písm. s, tím, že „ohrožují bezpečnost a provoz ostatních vozidel“? Trochu odvážné tvrzení, nemyslíte?

  Pokud kamiony (všehovšudy jen 1–3) stojí v minimální předepsané vzdálenosti od křižovatek (ano, ze začátku s tím měli problém, to vyřešila MP), přechodů a zastávek, jeden jízdní pruh je volný, pak neporušují žádné předpisy. S tímto tvrzením koresponduje i neúspěch stížností u Policie ČR.

  Navíc se jedná o obdobnou dopravní situaci jako je např. stojící autobus v zastávce a pokud tuto situaci nedokáže řidič bez problémů zvládnout, nemá sám co dělat za volantem.

  Nejsem řidič TIR ani majitel dopravky. Bydlím na Lesné a jezdím autem po této ulici často a se stojícími kamiony nemám problém.

 8. To, že kamiony neporušují vyhlášku neznamená, že nejsou nebezpeční.
  Uvádí to ve svém vyjádření i městská policie, dočíst se o tom můžete tady http://www.solesne.cz/aktuality/lesna-diskriminuje-odstavene-kamiony.

 9. Kamiony stáním na ul. Seifertova porušují zákon 361/2000sb. Dle §2 Vymezení základních pojmů, písmeno ee). Zde je přesně vymezeno, co je překážkou a nebo co může ohrozit bezpečnost nebo plynulost provozu. Vozidlo ponechané na komunikaci je nebezpečnou překážkou. Tento fakt se sice tzv. odborníci a politici snaží vyvrátit, ale dokud je to v zákoně uvedeno, jedná se o jeho pouhé obcházení..

  • Užívejte přesnou terminologii – zde „..vše, co by mohlo..“. Tudíž co se týče plynulosti, málokdy se v těchto místech tvoří „šňůry“ aut a ohrožení bezpečnosti je silně subjektivní vjem. Stojící autobusy s lidmi okolo jsou také překážkou – zrušíme tedy v zájmu bezpečnosti zastávky?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..