Petice proti odtahům při blokovém čištění a zlepšení parkování v MČ Brno-sever

Vážení spoluobčané,

jsme dlouhodobě znepokojeni špatnou situací s parkováním v městské části Brno-sever. Lidé, kterým se špatně parkuje (kritické jsou zejména některé lokality Lesné a Černých Polí), jsou navíc v době blokového čištění šikanováni odtahy svých vozidel. Ulice je přitom možné vyčistit i bez odtahování zaparkovaných aut. Při nedostatku parkovacích míst pak logicky není kde svůj vůz nechat a mnozí občané proto riskují pokutu za špatné parkování, než aby si jej nechali odtáhnout. Jediným možným řešením je hledání nových možností pro řešení parkování, zrušení odtahů při blokovém čištění a nalezení takového modelu čištění ulic, který nebude vyžadovat přesun zaparkovaných vozidel.

Problémy s parkováním byly v naší městské části dlouho přehlíženy. Dokonce je možné se setkat s názory, že nedostatek parkovacích míst není řešitelný, a že by to měli občané akceptovat. Takovou argumentaci důrazně odmítáme. Místní samospráva musí odpovědně reagovat na měnící se potřeby obyvatel.

Smlouva se společností realizující na území městské části čištění komunikací končí 31. prosince 2016. Při přípravě výběrového řízení na nového dodavatele může městská část požadovat, aby vítěz soutěže čistil silnice bez nutnosti odtahů. Již dnes je ale zcela jistě možné řešit rozsah a způsob čištění komunikací tak, aby nemuselo docházet k odtahům. O umístění dopravních značek zakazujících stání v průběhu čištění komunikací rozhoduje městská část. Městská část tedy může sama ovlivnit, jak bude úklid silnic a chodníků probíhat. Podporujeme čisté a uklizené ulice, avšak ne za cenu zbytečné šikany občanů.

Pokud vám také vadí, že blokové čištění má sporné výsledky a nepříjemný dopad na většinu obyvatel, věnujte prosím pár minut času podpisu naší petice. Pokud to bude jen trochu možné, dejte ji podepsat i rodině, přátelům a sousedům. Jen tlak co největšího množství občanů může tento problém změnit.

Podepsaný petiční arch můžete vhodit do označené schránky na adrese Těsnohlídkova 11 v Černých Polích (rohový dům Těsnohlídkova – Merhautova). Osobní předání petičních archů si můžete rovněž domluvit přes e-mail petice2015@seznam.cz. Všechny podpisy předáme přímo k rukám starostky MČ Brno-sever.

Aktuální informace k petici a problematice blokového čištění budeme pravidelně zveřejňovat i na stránkách a profilu: www.facebook.com/svobodnisever.

Petiční arch ke stažení: Petice proti odtahům při blokovém čištění (.pdf)

Kontakt: petice2015@seznam.cz

Petiční výbor:

David Pokorný, Sýpka 31, 613 00 Brno – oprávněn zastupovat členy petičního výboru
Mgr. Jan Mandát, Elgartova 29, 614 00 Brno
Bc. Petr Havelka, Skryjova 8, 614 00 Brno

Autor Jan Mandát 22 Článků
Právník, 33 let. Zastupitel MČ Brno-sever v letech 2010–2014, bývalý předseda sportovní komise a člen kontrolního výboru, nestraník. Zakladatel občanského sdružení Živé Brno.

16 Comments

 1. To cisteni nechapu – ulice se zametou, oplachnou a druhy den nevidite zmenu. Petice je rozumna – podporuji.

 2. Tu petici mohla napsat a podpořit jen chorá hlava a nebo korupční osel,který neví očem píše!!!

  • Já tu petici podpořím. Sice jsem podle Vás chorý, ale alespoň se nemusím stydět za svoji gramatiku. Tři hrubky – doporučuji zopakování základní školy.

   • S petici nesouhlasim. Je nutno respektovat životní prostředí. Žijeme potom na nekončícím parkovišti.

  • Rony, pokud máte jiný názor, budeme za něj rádi. Mimo neslušných výrazů a chvástání se jste však žádný věcný argument proti neuvedl, a k řešení existujícího problému jste tak nijak nepřispěl. Váš komentář byl naprosto zbytečný.

 3. V Brně Bohunicích probíhá blokové čištění s odtahem jen na jaře a po zbytek roku se uklízí již BEZ. Většina občanů je s tímto spokojena – vyhnou se poplatku za odtah, ale pár jedincům se stává, že jejich autu chybí po čištění přední sklo, které vysklil křovinořez odstraňující silniční vegetaci, přibude na autě pár škrábanců – opět křovinořez v akci a nebo jen pár hodin po projetí jejich miláčka myčkou zjistí, že jí budou muset navštívit opět… Chcete být mezi nimi?

 4. …a to nemluvě o tom, že při blok. čištění probíhá i čištění kanalizace, kterou pod neodtáhlými vozy zkrátka nevyčistíte, a občasně se opravuje (upravuje, tvoří) vodorovné dopravní značení…

 5. O žádné šikaně nemůže být řeč. Tato petice je prostě blbost. Výmysl pár lenochů, kteří nejsou schopni udělat pro čisté ulice vůbec ale vůbec nic! Když někdo není schopen si auto přeparkovat a respektovat časově omezenou dopravní značku, budiž mu auto odtaženo. To je praxe, která funguje v mnoha městech v ČR. Z praktického hlediska zkrátka nezbytnost. Brno-sever není žádnou vyjímkou, vždy je kam přeparkovat, akorát se holt pro to musí ujít pár metrů pěšky. Což se líným lidem, většinou nechce. S peticí zásadně nesouhlasím. Pořádku zdar, petici zmar1

 6. A kam preparkovat kdyz je tak malo mist vy chytraku? Na chodnik nebo travnik? Pokud umite cist tak autorum petice vadi hlavne to, ze neni kde auta presunout. Vas tipuju na kverulanta s garazi kteremu je vsechno jedno nebo na nenavistneho cyklo-fanatika.

 7. Vážená dámo, raději netipujte, nejde vám to. Mám pocit, že fanaticky se tu vyjadřujete pouze vy. 🙂

  Dle vizitky pod článkem byl jeden ze zakladatelů petice, pan Mandát, několik let zastupitelem na Brně-severu. Vyvěrá tedy otázka, proč s touto „špatnou“ situací nic neudělal, když mu nyní (po jeho volebním neúspěchu) tak vadí?
  Je dobré si uvědomit, jak jsou na tom některé jiné brněnské městské části. Tam skutečně nelze najít parkovací místo ani mimo dny blokového čištění a to 24 hodin denně. Situace na Brně-severu je v tomto porovnání ještě velmi dobrá!

 8. Proč raději pánové nesepíšou petici, aby se vybudovalo více parkovišť a parkovacích domů, místo té rádoby zeleně, která dlouhodobě není nikým neudržovaná? Namísto toho chtějí blokovat čištění ulic, což je nesmysl a nepodpořím to.

  • Četla jste tu petici? Je tam napsáno, že se má situace s parkováním řešit a že se ulice čistit mají.

 9. Myslím, že blokové čistění není zbytečné. Ulice jsou po něm o poznání čistější. Přeparkovat auto je vždy kam, tedy alespoň na Lesné. Stačí na to včas myslet a nedávat prostor příživníkům z odtahových „služeb“. Situaci s parkováním výrazně zhoršila výstavba nových bytů uvnitř naší MČ a na to by měli brát zřetel jak politici, tak městská policie.

 10. Aspon by se mohlo povolit parkovani na chodniku.je to potrebne pro rodiny,ktere nekam prevazeji starou, nemocnou osobu nebo kdyz jim nekdo prijede v te chvili autem na navstevu.Asi bych chtel mnoho,kdyby pritomna Policie podle SPZ zjistila adresu majitele a zazvonila mu pokusem na byt.Jiste leckdo by se rad vratil na chvili z prace (pokud pracuje blizko) ci jiny clen domacnosti ci soused duchodce s ridicakem.Odtah je moc drahy, ke dvema tisicum a zbytecne se zveda nesympatie k rizeni mesta casri Brno-sever.-

 11. Čištění v září a hned potom v říjmu, proč? V zimě když zmrzne sníh a nedá se ulicemi projet, to nikoho vídět není. Dáváte pokuty za to, že auta stojí na travnaté ploše, ale na dotaz kde tedy mám stát, když se čistí 7 ulic najednou jsem odpověď nedostala. Žádné odstavné plochy, zde nejsou, proto by byla jistá tolerance na pár hodin žádoucí, a ne šikama řidičů, za každou cenu. Dále mě vadí pokuty za parkování, když je ulice dávno vyčištěná a policie, akčně rozdává lístečky 1/2 hodiny před koncem uvedeném na informační tabuli – ( čištění skončeno před 3 hodinami ) prostě za každou cenu, aspoň nějaké pokuty dát. Dost hořký pocit jak funguje tento systém, nemyslíte?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..