Vernisáž výstavy malířky Marie Čmelíkové proběhla v neděli 15. dubna 2018 na zahájení 19. ročníku festivalu Husovický dvorek, jehož smyslem je setkání bohoslužeb a umění. Mini festival probíhá o některých nedělích vždy v dubnu a květnu. Husovický dvorek startoval bohoslužbou, poté se lidé shromáždili na dvorku husovického Farního sboru Českobratrské církve evangelické a evangelický farář Štěpán Hájek malířku představil. Marie Čmelíková uvedla své obrazy, jež jsou součástí dvou projektů, výzvy Stodenní projekt a cyklu Ultra mámy. Výstavu obrazů doplnilo divadlo Drak n´Roses ze Soběslavi hrou Samson.
Umělkyně Marie Čmelíková seznámila desítky návštěvníků festivalu s celosvětovou výzvou pro tvořivé lidi The 100 Day Project, k níž se sama přihlásila a jež probíhá již pátým rokem pravidelně krátce po Velikonocích. Stodenní projekt letos začal 3. dubna 2018 a jeho myšlenkou je po dobu 100 dní něco tvořit, například denně vytvořit jedno vlastní umělecké dílo, a výsledek umístit na sociální síť Instagram pod hashtagem #The100DayProject.
„Zapojení se do projektu vyžaduje nejen nápady, ale hlavně vytrvalost a velké úsilí v udržení se v tvůrčí činnosti, proto je publikování tvorby na Instagramu důležité pro další motivaci,“ vysvětlila Marie Čmelíková.
Devětadvacetiletá Marie Čmelíková se zaměřila na portréty lidí kolem ní, které náhodně potkává v parku, kavárně apod. Chce vystihnout a podtrhnout hlavní rysy člověka, jeho tvář a momentální rozpoložení. Portréty maluje každý týden jinou technikou na různé materiály a ráda by je poté vydala jako autorskou knihu portrétů. Pro umělkyni je charakteristické, že její obrazy doprovázejí různé texty a poezie, vznikající zároveň s malbou.
„Každý člověk má moc tvořit i ničit, ale dobrým člověkem se stává, pokud své schopnosti umí užívat s tolerancí a ohledem na své okolí,“ připomíná umělkyně hledající múzu v lidech a jejich životě, myšlenkách a zkušenostech.
Druhý projekt, jenž představila a pracuje na něm od loňského podzimu, je cyklus Ultra mámy. Jeho idea je prostá, každá matka je dobrou mámou, pokud svému dítěti dává lásku, výchovu a sílu, a je dítěti průvodkyní životem.
„Inspirovala mne moje máma starající se o dítě na přechodném období jako pečovatelka. Stará se o něj jako o vlastní a dává mu všechnu lásku a péči, a to chci i ztvárnit ve svých obrazech,“ popisuje Marie Čmelíková, nejstarší z pěti sourozenců.
Záměrem malířky je, aby z obrazů vyzařovalo štěstí a spokojenost, souznění matky a dětí, klid a všeobecná pohoda domova. Dva obrazy z tohoto cyklu byly vystaveny přímo na festivalu.
Marie Čmelíková pochází z Kyjova a v Brně bydlí čtyři roky. Vystavovala například v brněnském klubu Desert či v Galerii Art, mini Galerii Čekárna v Bolaticích, v centru TIC ve Vyškově, v Kyjově v Galerii Doma i v rámci divadelního festivalu Mezi smrky. Výstavu měla také na festivalu Fryštácký malý svět, kde bude i letos, její obrazy lze také vidět od června do srpna v kavárně Pražírna Kyjov. Výzvy #The100DayProject se zúčastnila už loni, kdy napsala knihu Štětka Květa ze Svatěk. Svaťky jsou hovorovým názvem pro obec Svatobořice-Mistřín. Před třemi lety vydala básnickou sbírku Kniha slasti – Ožanka, zachycující jednu etapu života mladé dívky, snažící se vyrovnat s nástrahami života a s lidskými vztahy.
Na Brnu se umělkyni líbí každodenní kulturní život, kdy si každý může vybrat svůj žánr a skupinu lidí, s nimiž se setkává.