Co s kasárnami v Černých Polích?

Možné využití kasáren v Černých Polích i pro parkování občanů

Zaparkovat v Černých Polích je problém. A lhostejno, jestli jste místní nebo jen jedete s dítětem do Dětské nemocnice. Nemluvě o okolí MZLU, kde místním obyvatelům dlouhodobě vadí nedostatek parkovacích míst způsobený parkujícími auty studentů. Přitom je velký potenciál (nejen) nových parkovacích míst v areálu chátrajících kasáren.

Z historie se dozvíme, že v roce 1927 jsou v Brně dostavěna dvoje nová kasárna: pěchotní, nazývané Svatoplukova v Brně-Židenicích a jezdecká v Brně-Černých Polích. V padesátých letech minulého století byly v kasárnách v Brně-Černých Polích dislokovány některé jednotky 16. střelecké divize. Kasárna začala sloužit také vojenskému vysokému školství a v rámci Vojenské akademie Antonína Zápotockého zde působila Fakulta zahraniční s učebně výcvikovou základnou. Na fakultě studovali příslušníci zahraničních armád například z Afghánistánu, Indonésie, Keni, Tanganiky, Sýrie, Iráku, Alžíru, Vietnamu, Ugandy, Egypta, Libye, Laosu či Kambodže. Dnes slouží kasárna Univerzitě obrany a jsou zde umístěny některé odborné katedry Fakulty vojenských technologií.

V současné době jsou kasárny využívány armádou jen z části a chátrají. Jejich katastrofální stav je vidět již z dálky a dovolím si konstatovat, že díky své rozloze jsou výraznou vadou na kráse naší městské části Brno-sever. Armáda v dohledné době rekonstrukci nechystá a asi chystat nebude, když v tisku běžně čteme, jak vojáci nemají peníze ani na náboje ad.

Již delší dobu existuje záměr vytvořit místo kasáren přirozené centrum městské části, kde by mohla být radnice, obchody a nové bydlení, více viz např. článek Armáda si ponechá kasárna v brněnských Židenicích a v Černých Polích. Armáda však údajně kasárny potřebuje a rovněž jsou dle armády tyto rozpadající se budovy nezbytně potřebné pro obranu státu. Názor na tyto argumenty nechť si udělá každý sám.

Co s velkým a ošklivým objektem, když ho armáda nechce převést městské části Brno-sever ke smysluplnému využití? Myslím si, že by se mělo hledat nějaké konstruktivní řešení. Když si chce armáda celý objekt nechat, co kdyby městská část získala jen omezený prostor? Například volné plochy dostupné z ulice Mathonovy nebo Provazníkovy? Poměrně tristní nedostatek parkovacích míst v Černých Polích by dle mého názoru pomohlo vyřešit zpřístupnění volných ploch v areálu kasáren pro parkování občanů. Doporučuji si prohlédnout prostory kasáren například přes mapy.cz, uvidíte, kolik je v areálu volných a nevyužitých zpevněných ploch. Tyto plochy by mohly být bez větších komplikací využity jako parkovací místa a stovkám občanů by se ulevilo při nekonečném hledání volných míst k odstavení automobilů.

Stojí za úvahu, zda by městská část neměla dále s armádou jednat o symbolickém pronájmu volných ploch v prostorách kasáren a jejich zpřístupnění občanům za účelem parkování.

Invalid Displayed Gallery

Autor Jan Mandát 22 Článků
Právník, 33 let. Zastupitel MČ Brno-sever v letech 2010–2014, bývalý předseda sportovní komise a člen kontrolního výboru, nestraník. Zakladatel občanského sdružení Živé Brno.

1 Trackback / Pingback

  1. Připomínky k programovému prohlášení nové koalice v Brně-severu | BRNO-SEVER | Stránky o městské části Brno-sever | Brnosever.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..