Privatizace obecních bytů na ulici Heleny Malířové

Obyvatelé obecních bytů na ulici Heleny Malířové již mnoho let usilují o to, aby jimi obývané domy byly zařazeny do privatizace a byty byly odprodány nájemníkům. Brno-sever byla jedna z městských částí, které v minulosti privatizaci odmítaly. Naději dala lidem až obměna vedení radnice po volbách v roce 2010.

Invalid Displayed Gallery


Po dřívější letité koalici ODS a ČSSD přišli noví lidé a měli jasný program – rozjet privatizaci obecních bytů. Privatizace byla zahájena, ale výběr domů k prodeji provází pochybnosti. Některé domy byly schváleny k prodeji, jiné ne a klíč k tomuto výběru byl velmi nesrozumitelný. Zdaleka ne všechny domy, které MČ Brno-sever doporučila k prodeji, byly následně zastupitelstvem města Brna k prodeji schváleny.

Domy na ulici Heleny Malířové prý zprivatizovat nejdou, protože do nich údajně bylo v minulosti investováno. Reálný stav je však tristní. Nástavby jsou zhotoveny velmi nekvalitně, v domech je špatná elektroinstalace a okna netěsní. Kdyby byly tyto domy v dobrém stavu a byly řádně udržovány, měla by argumentace města nějaké opodstatnění. Pokud jsou ale domy ve špatném stavu ale kvůli údajným investicím je nechce město prodat, je to velmi zvláštní a nelogické. Občané z Heleny Malířové dokonce sepsali petici. Pro prodej se vyjádřilo zhruba 90 % všech nájemníků, přesto jejich hlasy nebyly vyslyšeny. Myslím si, že městská část (respektive město Brno) by měla vyhovět občanům a domy na ulici Heleny Malířové zařadit do privatizace.

V posledních letech se ukázalo, že se město Brno nestará o svůj majetek dobře a neudržuje domy v řádném stavu. Na nahlášené vady nikdo nereaguje a domy chátrají. Je nutné konstatovat, že kdyby byly domy vlastněné nájemníky, byla by určitě správa domů efektivnější. Město by podle mého názoru mělo postupovat tak, že domy zařadí do privatizace a těm nájemníkům, kteří s privatizací nesouhlasí, by mělo umožnit přestěhování do bytů s minimálně stejným standardem bydlení. Privatizace by neměla nikoho z občanů diskriminovat nebo neoprávněně zvýhodňovat.

Autor Patrik Pávek 5 Článků
Zaměstnanec státní správy, 42 let. Hrdý otec, zahrádkář, občan Brna-severu.

37 Comments

 1. V minulém článku se nechal slyšet pan starosta HAKL, že začne domy na ul. H. Malířové opravovat. Měl na to času dost, nebo potřebuje tunelovat peníze?? Na Brně-sever je 400 prázdných bytů. Tak zálohu mají dost velkou pro naléhavé případy. Ať nechají privatizaci konečně proběhnout. Budou jí mít zase ve volební agitaci na programu jako předtím už 4 – 5x.

  • Ano, pan Hakl hodně slibuje, výsledky ale nejsou. Politici byty prodat nechtějí, protože díky vysokým nájmům a předraženým energiím, se jim plní pokladna. Proto je také mnoho bytů volných. Světe div se, nikomu to nevadí. Odprodej bytů je už minimálně 6 let pouze předvolebním tahákem. Jestli volby dopadnou stejně jako v minulosti, těžko se něco změní..

 2. Je to bohužel smutné, ale nevzdáme to. Prodává se dál, a nám se jenom lže. Není žádný důvod byty neprodat a tím získat nemalé fin. prostředky městu, a občané si mohou byty opravit a žít spokojeně. Pan Pospíšil byl vyzván k návštěvě bytů, nic však neučinil. Vůbec nic neví, a papír snese vše!!! Trváme na možnosti nám byty privatizovat, neboť stále jsme znevýhodňováni, a stále diskriminováni. Nebo ať město prodá těm co chtějí, jako se to dělá v jiných případech, o kterých víme.

 3. Ano, domy jsou opravdu ve špatném stavu ale kvůli údajným investicím je město nechce prodat což je zvláštní a nelogické, protože práce byly odvedeny velmi nekvalitně a Úřadu MČ Brno sever je tato situace známa. Proto se my, nájemníci, kteří si byty chceme koupit do osobního vlastnictví a opravit, pozastavujeme nad tím, proč po dvanácti letech už zase chtějí investovat na opravy. když byly milióny investovány do nekvalitní revitalizace A tato situace je známa i panu nám. Pospíšilovi, který, jak sám řekl při jednání, je zásadně proti privatizaci bytů na Lesné. Jako důvod uvedl investice vložené do revitalizací. Nikdy však nevysvětlil pravý důvod svého odporu, protože jsem přesvědčena, že ony „investice“ jsou jenom výmluvou a zástěrkou před pravým důvodem. Nechápu, proč jsme my, zájemci o koupi bytu, diskriminováni oproti všem ostatním obyvatelům jiných městských částí v Brně, kterým byly byty odprodány a to se už raději nezmiňuji ani o ceně za kterou byly tyto byty prodávány.

 4. A já se ptám, proč domy na ulici Heleny Malířové zprivatizovat nejdou, a současně na tuto otázku i odpovím. Protože do nich údajně bylo v minulosti investováno. Alespoň toto nám neustále tvrdí jak starosta Hakl, tak i náměstek primátora Pospíšil. Ale skutečný důvod bude asi jiný, ovšem nám, zájemcům o koupi bytů, neznámý a utajený. Skutečný stav bytů je opravdu špatný a proto je nepochopitelné, že MÚ Brno-sever chce opět investovat do oprav. Proč nám byty neprodají, tak jak to udělali v jiných městských částech. Nemuseli by investovat další peníze do oprav, ale naopak by získali určitý kapitál, který by mohli použít na výstavbu mateřské školy nebo nějakého zařízení pro starší a nemohoucí občany.

 5. Reakce MČ Brno-sever a i MMB je zarážející, hrají si na majitele, ale přitom domy jsou zanedbané, hlavně že vybírají drahý nájem, a neprovádějí řádné opravy. Privatizace zde na Lesné je důkazem jasné diskriminace obyčejných lidí, kteří mají zájem si sami investovat a nenechat se tlačit nesmyslným tlakem města. Máme veškeré vyjádření pro to, abychom mohli říci, že údajné vložené investice nejsou košer. A také víme, jak dobře se likvidoval materiál, když nájemníci požadovali kontrolu investic. Když tvrdí p. Pospíšil a i pan starosta Hakl, že je vše v pořádku, proč najednou by rádi hned do domu, který je 12 let po provedené „nádherné „regeneraci, prováděli opravy. Vždyť to není normální!!!! ČSSD by měla opustit vedení všech míst v Brně, neboť lidem jen ublížili. Jsme jasně diskriminováni, a privatizaci chceme. Všude to šlo, jen zde se bojkotuje městem. Lidé vědí, pamatují si a také určitě vše sečteme ve volbách. Nebojíme se, nejsme totiž ničí rukojmí, jsme řádní občané, kteří chtějí stejná práva jako jiní, které město zvýhodňuje.

 6. Drahý nájem? Co to vykládáte? Drahý nájem platí občané v soukromých bytech, ale v obecním je sleva až 40 % z tržního nájemného!!!!!! Je nespravedlivé, že někdo bydlí levně a jiní za draho, paní pokud vám vadí bydlení v drahém obecním, tak můžete Brnu-severu byt vrátit a jít bydlet jinam za lepším!!! Město zvýhodňuje vás, protože požadujete nízký nájem, všechno opravit a pak v privatizaci za polovinu koupit. To je zločin.

  • Pane Konečný, sleva je právě proto, v jakém stavu byty jsou, nevím kde Vy bydlíte, ale zřejmě vůbec nevíte o čem je řeč. My si byty opravujeme sami, mě nikdo nedotuje, spíše my všichni nájemníci dotujeme MČ a bytovku, která má tolikero lidí a ještě nedělá co má. Máte trošku jiný náhled, ale to Vám nikdo nebere..zločin jak říkáte se již dávno stal..a to když se dům tzv. regeneroval a nejsou doklady…na to. Proč bych vracela byt? Vy jste bohatý? Asi ano, když takto mluvíte. Škoda s Vámi diskutovat, možná jste zaujatý…prosím…je demokracie.

 7. Pane Konečný, nevím kde a v jakém bytě bydlíte, ale určitě nebydlíte v paneláku z roku 1965, do kterého pronajímatel neinvestoval žádné peníze. Většina z nás si vlastním nákladem byty opravila a to počínaje výměnou podlah, dveří, elektroinstalace, bytového jádra i kuchyňských linek a jediné do čeho jsme neinvestovali jsou okna, proto také platíme za topení nehorázné peníze, protože okna jsou zkřivená, netěsnící a pomalu vypadávající, při prudším větru samo otvírací. A to si ještě myslíte, že při měsíční platbě 10.500,- Kč za bydlení je levné? Nevím jaký příjem máte vy a co je pro Vás levné a co drahé, ale průměrné důchody jsou +- 12.000,- Kč a z těch se těžko dá vyžít. A to mám ještě jednu velkou výhodu oproti mým vrstevníkům, kteří jsou nemocní a musí platit jak za návštěvu u lékaře, tak poplatky v lékárně a doplácet dost vysoké částky na léky.

 8. Pani Kveto a pani Lidko, proc se neprestehujete, kdyz se obec tak spatne stara? Na obecni byty nadavate, ale drzite se v nich… U privatnich pronajimatelu muzete bydlet mnohem lepe.

  • Pane Marku, předpokládám, že jste mladý člověk. Kdybych byla ve Vašem věku, tak bych se vůbec nerozmýšlela, zda mám setrvat nebo jít někam jinam, ale skoro 50 let tu bydlím a teď už se stěhovat určitě nebudu, leda tak na „Centrálku“.

  • Na toto co píše zdejší pán není co odpovědět, neboť to je výplod chorého. Proč tak hájíte MČ, nejste náhodou také od fochu? Oba pánové zřejmě jen umí dobře klábosit, ale nic udělat. Do domova a nejen tam se pánové můžete dostat, ani nebudete vědět jak.

 9. Ja nehajim MC. Jsem normalni obcan co nechape najemniky obecnich bytu s regulovanym najmem – bydlici za ceny jak pred sto lety – co si jeste na neco stezuji. Nizke ceny jsou asi necim vyvazeny, treba horsim stavem domu a sluzeb??? Celkem je to asi logicke.

 10. Pane Konečný a pane Braune! Mícháte hrušky s jablky. Ale řeč je pořád jen o penězích. Z našeho „nízkého“ nájemného bylo za posledních 10 let vyvedeno více než 120 mil. Kč. Kam se poděly??? Kdyby byly zpětně investovány, jak ten barák by mohl vypadat??? Vůbec bychom se nemuseli o privatizaci dohadovat.

  • Ano přesně tak. Souhlasím s p. Liškou… Je to člověk, který dobře zná a ví. Každý člověk má právo důstojně žít a mít stejné podmínky. Před sto lety ani p. Braun nežil, tak ať se neohání nesmysly!!! Pokud se vynaložily nějaké finance a nebylo proinvestováno, je to zločin, tak jak píše p. Konečný! Privatizace byla cílem ČSSD a ODS, proč tedy podvedly své voliče… škoda mluvit. Nás však nikdo neodradí v tom, abychom šli dál.

 11. Pane Lisko umite pocitat? Vydelte tech 120 mil. deseti roky a kazdy rok poctem vsech obecnich domu… asi tezko bude za tuto almuznu kazdy dum vyspraveny az na pudu… Arogance lidi, co bydli za nizsi najmy nez majoritni spolecnost a jeste si drze vykrikuji nezna mezi…

 12. Privatizace bytů na Brechtové je to samé v bleděmodrém. Začíná to být dům hrůzy, o nepořádku raději vůbec nemluvím. Přitom vím, jak opečované jsou ty samé domy, které přešly do soukromého vlastnictví.

   • Nájemné je vysoké dost. 10 tis. s energiemi za byt v takovém stavu, v jakém je. Renovace kuchyně, koupelny, všechno z vlastních prostředků. Tak neplivejte jedovaté sliny po nájemnících z obecních bytů.

 13. Ráda bych vzkázala všem co se taky rozkřikují, že lidé v obecních bytech na Lesné platí ubohých pár korun nájemného a ještě si vyskakují. Kolik si představujete, že tam jako ti lidé platí? Pět korun padesát? To tzv. ,,regulované nájemné“ se rovná regulérnímu tržnímu nájemnému a je i s tou propagovanou slevou jedno z nejvyšších v republice! Když jste tak chytří, proč nejdete bydlet do obecního bytu, když je to podle Vás zadarmo? Jen na Brně-sever je v současné době min. 400 volných bytů, tak si o jeden zažádejte a zkuste to.. Nastěhujte se do vybydlené díry, s propálenou elektřinou a shnilým jádrem, a rozklíženou kuchyňskou linkou, se zpotvořenýma zkroucenýma plastovýma oknama a perfektní izolací tak, že se Vám pořád budou dělat všude plísně.. a všechno to zrekonstruujte na vlastní náklady, a pak každý měsíc hezký cálujte za 2+1 10 tis. a běda, jak včas nezaplatíte! Tak vypadnete ven, ani nebudete vědět jak. Já jsem ještě poměrně mladšího věku, takže jsem ten plesnivý byt v domě po skutečně ,,vydařené“ rekonstrukci organizované Bytasenem s chutí vrátila a šla bydlet do podnájmu v Bílovicích. Ano, platím o 2 tisíce víc než na Lesné, ale mám k tomu 2 parkovací stání, novostavbu, terasu, kuchyň v hodnotě 250 tis. vč. spotřebičů, pračku a myčku zn. Miele, domácí kino, 2 LCD TV a všechen nábytek, který je součástí bytu, byl vyroben na zakázku. A když potřebuji vymalovat nebo se něco pokazí? Mám slušného domácího, takže se domluvíme, jelikož on je naopak rád, že už tři roky pravidelně každého 15. má na účtu penízky.
  Ale kdyby mi bylo sedmdesát, a celý život jsem žila na Lesné, byt si tam na vlastní náklady opravila a vychovala zde děti, bojovala bych za to, abych zde mohla dožít, a byt si koupit. Všimli jste si, jak vypadají domy ve vlastnictví města? Jak squaty ve srovnání s domy, které si nájemníci mohli odkoupit. A vy byste chtěli bydlet ve squatu?

 14. Paní, vy jste lhářka. Nájemné v bytech obecních není vůbec tržní a asi právě proto se ty byty nespravují tak, jak byty vlastněné soukromníky. A těch 400 volných bytů to jste vyvěštila z kávové sedliny nebo z koule?

 15. David Konečný // 25. 7. 2014 v 12:58 // Odpovědět
  Pane Konečný, 75m2 za 10,5 tis. vč. energií měsíčně je dle mého názoru pro bohatší vrstvu obyvatelskva. Vaše dobře míněná rada o vrácení bytu a přestěhování se jinam může spoustu starousedlíků urazit. Také proto, že za nájem v obecním bytě nemíte nárok na nic. Vůbec na nic. Pouze na stavebně – technické opravy zvenku. Nevím, kolik máte roků, ale domy jsou 50 let staré, a kromě polystyrénu a pár metrů plastových trubek nikde nic. Vybrané peníze byly věnovány jiným. Nesrovnávejte panelák s luxusním bydlením v rodinném domě. Řeči o přestěhování a jiném bydlení si nechejte na vyšší věk, třeba budete chytřejší..

 16. Konečně byty na Lesné dům Heleny Malířové dejte do privatizace!!!
  Byty jsou ve špatném stavu, co se týče vlastně všeho, vše je zanedbané, staré nefunkční.
  Děkuji

 17. Heh a co brechtova ? z venči dobra ze vnitř hruza !!! Elektřina v hliníku sadkorton opravdu jako papir hruza!!! balkony praskaji ..stydte se

 18. Vezměte si, že někdo bydlí v městském bytu za regulovaný nájem několik desítek let a pak má tu drzost, že si nárokuje odkoupení bytu se slevou!!!!! To není jen nemorální, to je nechutné. Každý, kdo si koupil byt za tržní cenu a platí hypotéku by měl obdržet odškodnění.

 19. Privatizace bytů Heleny Malířové byla slibovana snad už krátce po sametu. S rodiči jsme se se sestřičkou stěhovali v mých třech letech s vědomím, že brzy bude privatizován. Pak se o tom najednou přestalo mluvit, protože nájem městu vynášel.
  Teď po těch 22 letech když se privatizace opět rozběhla, čekáme. Nájem není malý, a k rekonstrukcim se nehrneme, protože rekonstruovat za vlastní, co patří cizím? Spoříme, abychom byt v privatizaci mohli kolupit a nemuseli si brát zavratnnou hypotéku…
  který podnikatek se nechová zištně? Nakoupí byty v dezolátním stavu za málo peněz, zrekonstruuje je, a pak v nich nájem bude patřičně mastný…a to je v pořádku? Je. Ale že si letití nájemníci chtějí koupit byt v němž žijí a je v dezolátním stavu a pak by si ho opravili, až by byl jejich a platili si nájemné, kolik je třeba (voda-elektrina-topeni-plyn-fond příspěvků a oprav) to je nespravedlivé?!!
  Bože, zamyslete se!

  • Pani Kamilo,
   Pokud si najemnici dum odkoupi za trzni cenu popripade s nejakou rozumnou slevou (10%), tak je to naprosto v poradku. Ale jinak urcite ne. Privatizace majetku mesta nema byt socialni cinnost. Na to mame socialku a obcane na to plati dane. Pokud mestska cast jakozto pronajimatel nepli sve zakonne povinnosti vuci svym najemnikum, lze je vymahat soudne. Pokud je plni, ale najemnik je stale nespokojen, muze se prestehovat jinam. Pokud najemnik neuvazene investoval svoje financni prostredky do obecniho aniz by mel bejakou dohodu s obci, je to jen jeho bohuliba cinnost. Nicmene, se ale taky da rict, ze investice do obecniho jsou vyvazeny slevou z najemneho. Takze tak.

 20. A jeste jedna vec. Najemnik obecniho bytu/vlastnik dekretu nejsou jen vyse popsani lide, ale taky lide, kteri dekret zdedili po rodicich ci prarodicich. Tito lide casto vydelavaji dost na to aby si poridili bydleni na trhu. Jsou to casto lide, kteri dekret ziskali buh vi jak. Pridelovani bytu na radnici neni a nebylo uplne transparentni. Dost mozna komuniste meli prednost. Mnoho lidi vymenilo male obecni byty za vetsi s vidinou privatizace za 40% trzni ceny. Takovy lide (spekulanti, byvaly komunisti a jejich potomci atd) si urcite slevu nezaslouzi. Navic, v Brne je cca 400 000 obyvatel. Radnice musi jednat predevsim v zajmu te velke vetsiny a ne hrstky obyvatel co se neopravnene citi ukrivdene.

  • Za koho pane JJ lobujete?????????? Lidé zde nespekulují, žijí tu a mají k bytům vztah, dělají MMB blbce a opravuji vybydlené 50let staré byty, aby slušně žili.Co děláte Vy? Komu děláte reklamu? Zatí komunistté…ti zatím lidem zde neubližují.Byty ve správě města nejsou jejich, jsou nás všech občanů žijící v ČR.

 21. Paní Fridrichová, nedejte se tady nikým urazit. Vaši oponenti, skrytí za názvem pérko či jj vůbec neví, co žvaní. Zřejmě podlehli kouzlu tržního hospodářství dřív, než se stačili seznámit s historií Lesné, zde stojících domů a obyvatel zde žijících. Upadající kultura další generace je všeobecně známa a je viditelná na každém kroku. Nakonec i zde v příspěvcích. Konkrétně pérko by si zasloužil přes držku..

 22. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1725991-najemnici-obecnich-bytu-v-brne-protestuji-mesto-jim-je-nechce-prodat

  „To, co město předvádí, je opravdu skandální. Vykrucují se, nikdy nám neřeknou pravdu. Odvoláme se dál ke kraji. Půjdeme nahoru. Třeba i na soud,“ stěžuje si obyvatelka panelového domu v Brně-Lesné Květoslava Fridrichová.

  Tato bába přitom sama říkala, že na privatizaci nemá peníze. Co se do toho montuje?

 23. I když se to sem vůbec nehodí, protože jsme na stránkách o naší městské části, musím reagovat na pseudonym Pérko Pérkovec asi takto: „O moje tělesné proporce neměj zbytečnou péči, rozhodně nejsem nijak poddimenzován. Určitě by nebylo od věci začít zde vystupovat pod vlastním jménem jako všichni ostatní. Dle slovníku, který zde zatím používáš, tady jsi za burana a hulváta a to ještě schovaného pod pseudonymem“..

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..