Dětská hřiště a parkoviště v Brně na Lesné

Z nevyužívaných betonových plácků mohou vzniknout nová parkovací místa

Každý člověk při procházce po Lesné ocení příjemné prostředí našeho sídliště, tuto atmosféru však občas kazí drobnosti, jako třeba rozpadající se dětské hřiště na ulici Heleny Malířové, které zjevně pamatuje ještě počátky budování Lesné. Zcela jistě by si zasloužilo opravit, což by ocenili nejen rodiče z okolí.

Při pátrání po stavu ostatních dětských hřišť jsem si všiml, že většina z nich má vedle klasického hřiště s prolézačkami ještě vedle “betonový plácek“. Takový, kde se dříve hrávaly zejména míčové hry a kde šlo natáhnout síť, než někdo železné sloupky ulomil. Pro inspiraci využití těchto prostorů se můžeme podívat o ulici výš, nad Heleny Malířové, na Nezvalovou. Tam se z podobného prostranství stalo nahodilé a svévolné parkoviště. Nutno podotknout, že toto hřiště je ve stejně zuboženém stavu jako na Heleny Malířové. Ve vedlejší Šrámkově, kde je hřiště nově opravené, se opět na podobném prostoru parkuje. Děti si mají kde hrát a přitom vedle vznikla nová parkovací místa. Parkoviště z dřívějších hřišť vznikla spíše samovolně a domnívám se, že se ani o oficiální parkovací místa nejedná. To je velká škoda. Lesná se už mnoho let potýká s velkým nedostatkem parkovacích míst a místní motorizovaní obyvatelé by jistě uvítali nové parkovací plochy. Právě z nevyužívaných “betonových plácků“ mohou vzniknout nová parkovací místa, ideálně důrazně oddělená od dětského hřiště. Na některých se už, jak je vidno, stejně parkuje. Budou spokojeni i ti, co odmítají zásahy do zeleně.
Podle mého by stačilo na těchto nových parkovištích určit vodorovnou dopravní značkou prostor pro vjezd (např. ulice Šrámkova) a vyznačit parkovací místa.

V diskuzích o řešení parkování se hodně mluví například o výstavbě parkovacích domů. Ty stojí nemalé peníze a těžko se hledají investoři. Navíc takové stavby vždy vyvolají nevoli některých spoluobyvatel. Myslím si, že se tato témata mají řešit, nicméně nějaká parkovací místa je určitě možné vytvořit bez nové výstavby – stačí hledat volné a nevyužívané plochy, a ty patřičně upravit s velmi nízkými náklady. Stálo by za to udělat parkoviště z volného „plácku“ na Heleny Malířové, upravit „divoké“ parkoviště na Nezvalově a Šrámkově a hledat v rámci Lesné i jiná místa, kde s relativně malým úsilím a nízkými náklady mohou vzniknout nová parkovací místa.

Invalid Displayed Gallery

Autor Patrik Pávek 5 Článků
Zaměstnanec státní správy, 42 let. Hrdý otec, zahrádkář, občan Brna-severu.

8 Comments

 1. Nebýt vlastních aktivit občanů na Lesné, vypadala by většina dětských hřišť, jako to na obrázku, nebo by namísto nich stály na Lesné garážové domy. Tak jak to chtěli naši slavní politici udělat před osmi roky mezi ulicemi Ježkovou a Blažkovou, hned vedle bývalého areálu Polany, kde dnes stojí 50 nových bytů, bez vlastního parkování. Hrůza..

  • „většina“ jsou ty dvě opravené, z toho jedna s finanční spoluúčastí MČ? Hodně špatně počítáte.

  • Ježkova – nové hřiště
   Nejedlého – opraveno se spoluúčastí MČ 7%
   sportoviště v rokli – opraveno se spoluúčastí MČ 7%
   Haškova – opraveno se spoluúčastí MČ 7%
   „náměstíčko“ v rokli – opraveno se spoluúčastí MČ 7%
   amfiteátr – není sice hřiště – opraveno se spoluúčastí MČ 7%

   Jako 7% se snad ani nedá jako spoluúčast počítat.

   Opávka taky není činem radnice, ale aktivních občanů, kteří to tehdy řešili.

   Proč pořád prudíte, jaká je Vaše aktivita na Lesné nebo jinde?

 2. Pane Kováři, chcete-li pomáhat, příjďte. Chcete-li jen prudit, řekněte to rovnou. Přínos aktivistů, jak vy říkáte, je 93%. To znamená, že tento objem peněz buď sami zajistili, nebo přímo osobně zaplatili ze svého. Od Vás ani kačka..

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..