Faux pas při premiéře přímého přenosu ze zasedání ZMČ Brno-sever

Zasedání ZMČ Brno-sever 17. 9. 2015 – hlasování o zvýšení nájemného, zeleně – pro zvýšení nájemného

Před volbami jsou voliči ujišťováni ze všech stran a hnutí, že právě s nimi přijde i nová politická kultura, která vnese do politiky slušnost. A to jak v politických krocích, tak v samotném vystupování politiků. Jakmile se politici dostanou ke kormidlu, jako mávnutím kouzelného proutku začnou politikařit, mlžit, pomlouvat své politické partnery, nebo se bát věci vysvětlovat srozumitelně a vůči občanům férově, na rovinu.

Jedno takové faux pas nemohlo ujít všem posluchačům premiéry přímého přenosu ze zasedání Zastupitelstva městské části Brno-sever dne 17. září 2015. Ponechám stranou, že na online přenos museli občané čekat dlouhé měsíce, přitom se dnes technicky jedná o časově i finančně nenáročnou záležitost. Stejně tak je úsměvná skutečnost, že premiérový přímý přenos byl realizován bez videa, jen s obrazem hlasovací tabule. Podstatné je, že se občané jedné z největších městských částí Brna konečně dočkali, a mohli poslouchat a příště snad i sledovat dění ve své městské části z domova či z práce, pokud zrovna nemají možnost být na zasedání přítomni.

Přímý audio přenos jsem tedy i já s povděkem ocenil a poslouchal jej v práci. Čtvrteční zastupitelstvo bylo hodně o mlžení, např. faktické zvýšení cen nájemného bylo prezentováno ve formě pro voliče „přijatelnější“, tedy jako „snížení slev“, nebo dokonce zvýšení nájemného bylo považováno jako snížení vzhledem k budoucí inflaci. Občané jsou již zvyklí, že demagogie je součástí politiky, a ti, kterých se to týká, brzy sami poznají, že měsíčních 200, 400 či 600 korun vydaných navíc z jejich peněženky žádným snížením nájmů není. Někteří zastupitelé se dokonce veřejně přiznali, že nečtou materiály nebo v nich neumějí číst, ale to, bohužel, není pro občany nová informace.

Vrátím se však k tomu, co je typické pro stav politické kultury i na radnici MČ Brno-sever. Bezprostředně po začátku přestávky, mikrofony nadále zaznamenávaly hovory politiků, a veřejnost tak nechtěně nahlédla do zákulisí a klasického politikaření včetně invektiv. Zvukový záznam sice již na stránkách radnice není k dispozici, přesto se ho podařilo najít, sice v horší kvalitě, ale pořád ještě dobře srozumitelný. O obsahu sdělení, nové politické kultuře a proklamované slušnosti nechť si udělá obrázek každý sám:

Záznam části hovoru (od 13 sekundy): Faux pas – zasedání ZMČ Brno-sever 17. 9. 2015

Přepis části rozhovoru z veřejného přenosu:

„Tak jsou v tom ANO kokoti.“
„Proč?“
„Jako oni si to nemůžou přečíst?“
„Oni musejí dělat, že jsou opozice.“
„Dobře, ale proč teda…“
„Tak se jich zeptej…“

Tady je dobré si připomenout, že se nejedená o jakýsi záznam rozhovoru z hospody, kde se takto běžně hovoří a v podstatě nikomu do toho nic není. Ovšem v tomto případě se jedná o veřejný přenos, který mohl slyšel každý, kdo ho poslouchal, a to chvíli po vyhlášení přestávky a stále na půdě zasedání zastupitelstva, kde se předpokládá jisté reprezentativní vystupování. Před přestávkou se někteří zastupitelé, s vědomím, že přenos běží online, předváděli a snažili se před veřejností vypadat co nejslušněji. Svou pravou tvář se jim však dlouho skrývat nepodařilo, a umožnili tak nahlédnout do třinácté komnaty radničního zákulisí. Tenhle trapas možná spíše pobaví lidi zasvěcené do tajů místní zákulisní politiky. Tolik legrační již není fakt, že si zaznamenané osoby možnost zapnutých mikrofonů vůbec neuvědomili, a to ještě při ohlašované premiéře. Nabízí se otázka, zda si pak uvědomují mnohem složitější věci, související s chodem městské části.

Není až tak důležité, čí hovor byl zaznamenán, byť je to z kontextu zřejmé. Spíše je to apel na mnohé politiky, kteří často občany moralizují, o tom jak se mají občané chovat, do jaké míry mají být tolerantní atd., přitom sami politici mají máslo na hlavě. Jsou to právě oni, kdo by měl jít příkladem. Pro příště si snad dají místní politici nejen větší pozor, a to nejen kvůli online záznamu. A řádně se zamyslí nad svou prezentací a tolik opěvovanou slušnost nebudou praktikovat jen v předvolebních slibech.

Autor Erik Měkyna 19 Článků
Předseda Spolku Brno-sever, provozovatel DnešníBrno.cz. IT specialista, analytik, ekonom, absolvent VUT. Milovník Brna, knihomol, sportovec a politik.

16 Comments

 1. Ze je nekdo sprosty a mimo mikrofon takto hovori je spatne, mel by vyvodit odpovednost, nejmene se aspon omluvit. Je to spatne, souhlas.

  Nicmene clanek obsahuje plno demagogickych informaci a failu:

  Online prenos: jedna se o finance vcelku narocnou cast. Je treba linku vetsi rychlosti nez 1Mbit/s pro upload videa. Ceny internetu pro pravnickou osobu jsou mnohonasobne vyssi, nez pro koncove fyzicke osoby. Nemluve o tom, ze (mestem) vysoutezeny dodavatel neni tak levny. Nakup techniky na prenos take neni zadarmo, a je treba tez zaplatit cloveka, ktery by kamerou hybal, jinak bude staticka a nebude mit zadny vyznam. Navic sedime do obdelniku, takze bud by nekteri nebyli zabrani vubec, nebo by bylo treba 2 kamery, dalsi zvysene naklady. Sorry, (jako zastupitel) jsem se tim zabyval, ale tento pristup ve clanku je jen placani. Ceny byly v radech 60k rok. Dle meho nazoru nema cenu.

  K najemnemu: zde jste jasne ukazal, ze uz vubec nevite, o cem mluvite. Diky deregulaci musi nove najemci s vyssi najemneho souhlasit a MC nema zadnou moznost ho ovlivnit. Z tohoto duvodu byly ceny nastaveny na max. vyssi ceny v miste obvyklou (dle zakona) a posleze radou MC poskytovana sleva. Ta mj. reflektuje stav jednotky. Opravdu toto obskurni reseni neni zavadeno kvuli demagogii, ale kvuli prakticke moznosti ovlivnovat vysi najemneho v bytech, ktere MC/mestu patri.

  Co se tyka vyse zvednuti najemneho, tak je cca do 10 %. To neni zadny drasticky narust a vicemene reflektuje inflaci. To, ze nekteri si pletou procentni bod, nebo neuvedomuji to, ze X procentnich bodu slevy z najemneho se nerovna X % procentum inflace je sice zavazne, ale ve vysledku irelevantni.

  • Pane Škrášku, děkuji za Vaši reakci. K připomínkám:

   1) Online přenos: doufám, že těch 60 tisíc ročně myslíte jen jako legraci, a vaše KDU-ČSL dokáže s financemi městské části hospodařit lépe. Na Brno-středu jsme jako TOP 09 realizovali skutečný kvalitní videopřenos v ceně jednorázové investice jednotek tisíc, v daném případě nás to stálo 1500 Kč, i čitelným snímáním hlasovací tabule, a to vše s provizorním mobilním připojením, bez jakéhokoliv trhání a ztráty kvality (viz https://goo.gl/9TPAa4). Že někdo něco neumí, neznamená, že to nejde mnohem levněji. Vaše řešení s placeným člověkem, který bude s kamerou hýbat, považuji za naprosto nešťastné.

   2) Nájemné: nikde nerozporuji princip, který popisujete, ale rétoriku některých politiků, jakou změny prezentují občanům. Pokud bude nájemné od 1. 1. 2016 vyšší, je to zvýšení cen, je to zdražení. Tvrdit cokoliv jiného je lež.

   • KDU-ČSL s financemi hospodaří lépe a proto bylo zvoleno řešení, které nevyžaduje takové náklady. Na Brno-střed je situace zajisté s internetem uplně jiná. A už vůbec se pozastavuji, že se vám to povedlo až letos. A tady se navážíte do toho, když to někdo udělal od září.

    Ad nájemné: nevím jak vedete formální stránku jednání vy, ale my předkládáme dokumenty tak, jak je formálně správné. Jedná se o snížení slevy, dokument má nadpis snížení slevy. Na zasedání ZMČ jasně zaznělo, že jde o zdražení. Nikdo nikde jinde to neprezentuje jako zlevnění. Tvrdíte to max. vy, pak snad vy lžete.

    • Pane Škrášku, to si pletete, TOP 09 je v městské části Brno-střed v opozici, tudíž oficiální videopřenos nebyl v její kompetenci. Přesto po planých slibech koalice nakonec opoziční TOP 09 přiměla svou iniciativou koalici k urychlené realizaci videopřenosu.

     Ve věci nájemného i na zastupitelstvu padaly podobné argumenty, že o dané změně není správně informováno, jako o zvýšení nájemného. Slova radního, který výhled na 4 roky prezentuje jako zlevnění, také nejsou výmyslem, přesná citace: „To prakticky znamená, že se nájemné bude postupně snižovat.“ Možná by nebylo na škodu, kdybyste přestali dělat z lidí blázny.

 2. No tak, pane Měkyno, vy to tu pěkně překrucujete a trháte z kontextu.
  Zkusím to ještě jednou na příkladu.

  V roce 2015 mám plat 10 000,-Kč a platím za chleba 500,-Kč.

  V roce 2016 bude inflace 20%, budu mít plat 12 000,-Kč a platit za chleba stále 500,-Kč. Takže budu platit poměrně z platu menší částku, koupím si víc chleba, jeho reálná hodnota nižší. To je k postupnému snižování.

  Když někdo zvedne cenu chleba na 600,-Kč v roce 2016, tak si jej za plat koupím stejně jako v roce 2015 a reálná hodnota chleba se nezměnila. To je k tomu, proč se reálně nezdražuje.

  Tolik stručně k vysvětlení pojmu inflace a reálné hodnoty peněz, více si laskavý čtenář může vygooglovat.

  Proč jste to nepřišel kritizovat na zasedání ZMČ Brno-sever? Dopředu jste informován byl.

  • Pane Cibulo, správně jste se ozval, protože ten neuvěřitelný výrok o postupném snižování nájemného byl Váš, byť naopak dojde díky vaší současné koalici ke zvýšení nájemného. Nestrašte lidi, kterým předkládáte jako příklad, že inflace bude v roce 2016 20 %, když ve skutečnosti byla za celý rok k srpnu míra inflace 0,4 %. Jenže vaše koalice navyšujete nájmy až o 10 %. Mylně předpokládáte, že všichni občané budou mít za 4 roky vyšší příjmy, přitom mnozí z nich budou mít příjmy stejné nebo i nižší. Když někomu zvýšíte nájemné o 600 Kč za měsíc, zaplatí za 4 roky o cca 30 tisíc více. Váš výklad, že „nájemné se bude postupně snižovat“, je s prominutím přinejmenším arogantní vůči lidem, kteří navýšení pocítí na své peněžence. Nevyjádřil jsem se nijak k tomu, zda s tímto zvýšením nájemného souhlasím nebo ne, poukazuji jen na demagogickou rétoriku, kdy nejste schopni lidem říct pravdu o zvýšení nájemného.

 3. Paní Bartošová, zřejmě nejste dobrý pozorovatel situace v naší MČ, že odsuzujete SOL. Sama jste docela sprostá. Pane Měkyno, dobře a viditelně zneužíváte situace. Slevy z nájemného byly od počátku podvod a pouze měly zakrýt fakt, že následně nebude možné zabránit vládnoucí garnituře jednostranně rozhodnout o zvýšení nájmu kdykoliv. KDYKOLIV, čtete dobře. Marast, který letos SOL převzal, není jeho dílem v žádném případě. Nedělejte ze sebe ani z ostatních lidí hlupáky. Prosím !!!

 4. Dobrý den pane Měkyno, platí, co jsem napsal. Váš článek v podstatě současnou koalici napadá a zviditelnuje její chyby, avšak neuvedl jste například to, že nedostatek peněz v naší MČ byl a je zapříčiněn především katastrofálním hospodařením předchozích koalic. A to především předraženými zakázkami jako jsou výměny oken v obecních domech, nevýhodnými rámcovými smlouvami, opravami zdevastovaných domů zejména v Husovicích – opět předraženými, a podobně. Nic z toho jste v článku neuvedl a také jste zapomněl, že současná koalice vznikla těsně před prázdninami. Předchozí koalice se rozkoukávala téměř rok a nevzešlo z ní nic. Natož něco dobrého. Tak asi tak..

  • Pane Horo, správně jste uvedl, co vše v článku není. Důvod je prostý, článek je o něčem jiném, než stále píšete, a to o politické kultuře a slušnosti. Pokud máte zájem řešit jiná témata a máte svá tvrzení podložené, postavte se za své názory, napište článek a podělte se o Vaše zjištění s jinými.

 5. Politická kultura a slušnost by měla být v první řadě zviditelněna tím, že politici budou hospodařit se svěřenými prostředky tak, jak mají. Nenamlouvejme si, že když se budou v zákulisí chovat stejně dobře jako navenek, vše půjde hladce. Ze záznamu, který jste s radostí zveřejnil, jasně vyplývá, že tak to nefunguje a každá věc musí mít podporu všech koaličních členů. Bez toho politika nefunguje a proto je plná kompromisů, i těch špatných. Ale průměrnému občanovi je jasné, že pokud budou politici utrácet 2 či 3x více než je nutné, tak budou muset platit 2 či 3x více, než by měli a stačit to stejně nebude. Již dnes je patrný rozdíl v nákladech na bydlení v bytech SVJ oproti bytům, které patří městu. Jen v naší MČ je rozdíl více než dvojnásobný. Slušnost Vámi zdůraznovaná prostě příčinou současných problémů není.

1 Trackback / Pingback

 1. Materiály do zastupitelstva jsou již dostupné občanům | BRNO-SEVER | Stránky o městské části Brno-sever | Brnosever.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..