Malířka Marie Čmelíková na festivalu Husovický dvorek | Foto: Erik Měkyna

Obrázek 1 z 2

Malířka Marie Čmelíková na festivalu Husovický dvorek | Foto: Erik Měkyna

188 Comments

  • Dobrý den,
   upozorňuji Vás, že se jedná o území Lesné a obyvatelé bojují o záchranu lesů, zeleně a architektonických prvků, tudíž kdyby se zavedlo parkovací pruh na ul. Seifertova, vznikl by nový problém. Na Lesné nemají kamiony co dělat ! Tyhle obludy by se neměli zde vůbec vyskytovat, tohle je Lesná. Je to jediné nejzelenější sídliště v ČR a Brno ho neustále dovoluje ničit. Proto Vás prosím u zvážení celé situace, studoval jste práva, aby jste obhajoval správné věci a rozhodnutí. Braňte Lesnou, máte větší váhu než občané, zastupujete nás v této věci. Jsem pro značky „zákaz stání“ a to i zákaz pro kamiony na ul. Okružní.
   Děkuji.
   Marko

 1. Řidiči těch náklaďáků jsou velmi bezohlední, když takto parkují, také podporuji zákaz.

 2. stačilo by na Seifertově umístit značky zákaz stání, pak by tam kamiony neměly oficiálně co dělat

 3. V minulém článku se nechal slyšet pan starosta HAKL, že začne domy na ul. H. Malířové opravovat. Měl na to času dost, nebo potřebuje tunelovat peníze?? Na Brně-sever je 400 prázdných bytů. Tak zálohu mají dost velkou pro naléhavé případy. Ať nechají privatizaci konečně proběhnout. Budou jí mít zase ve volební agitaci na programu jako předtím už 4 – 5x.

  • Ano, pan Hakl hodně slibuje, výsledky ale nejsou. Politici byty prodat nechtějí, protože díky vysokým nájmům a předraženým energiím, se jim plní pokladna. Proto je také mnoho bytů volných. Světe div se, nikomu to nevadí. Odprodej bytů je už minimálně 6 let pouze předvolebním tahákem. Jestli volby dopadnou stejně jako v minulosti, těžko se něco změní..

 4. Je to bohužel smutné, ale nevzdáme to. Prodává se dál, a nám se jenom lže. Není žádný důvod byty neprodat a tím získat nemalé fin. prostředky městu, a občané si mohou byty opravit a žít spokojeně. Pan Pospíšil byl vyzván k návštěvě bytů, nic však neučinil. Vůbec nic neví, a papír snese vše!!! Trváme na možnosti nám byty privatizovat, neboť stále jsme znevýhodňováni, a stále diskriminováni. Nebo ať město prodá těm co chtějí, jako se to dělá v jiných případech, o kterých víme.

 5. Ano, domy jsou opravdu ve špatném stavu ale kvůli údajným investicím je město nechce prodat což je zvláštní a nelogické, protože práce byly odvedeny velmi nekvalitně a Úřadu MČ Brno sever je tato situace známa. Proto se my, nájemníci, kteří si byty chceme koupit do osobního vlastnictví a opravit, pozastavujeme nad tím, proč po dvanácti letech už zase chtějí investovat na opravy. když byly milióny investovány do nekvalitní revitalizace A tato situace je známa i panu nám. Pospíšilovi, který, jak sám řekl při jednání, je zásadně proti privatizaci bytů na Lesné. Jako důvod uvedl investice vložené do revitalizací. Nikdy však nevysvětlil pravý důvod svého odporu, protože jsem přesvědčena, že ony „investice“ jsou jenom výmluvou a zástěrkou před pravým důvodem. Nechápu, proč jsme my, zájemci o koupi bytu, diskriminováni oproti všem ostatním obyvatelům jiných městských částí v Brně, kterým byly byty odprodány a to se už raději nezmiňuji ani o ceně za kterou byly tyto byty prodávány.

 6. A já se ptám, proč domy na ulici Heleny Malířové zprivatizovat nejdou, a současně na tuto otázku i odpovím. Protože do nich údajně bylo v minulosti investováno. Alespoň toto nám neustále tvrdí jak starosta Hakl, tak i náměstek primátora Pospíšil. Ale skutečný důvod bude asi jiný, ovšem nám, zájemcům o koupi bytů, neznámý a utajený. Skutečný stav bytů je opravdu špatný a proto je nepochopitelné, že MÚ Brno-sever chce opět investovat do oprav. Proč nám byty neprodají, tak jak to udělali v jiných městských částech. Nemuseli by investovat další peníze do oprav, ale naopak by získali určitý kapitál, který by mohli použít na výstavbu mateřské školy nebo nějakého zařízení pro starší a nemohoucí občany.

 7. Reakce MČ Brno-sever a i MMB je zarážející, hrají si na majitele, ale přitom domy jsou zanedbané, hlavně že vybírají drahý nájem, a neprovádějí řádné opravy. Privatizace zde na Lesné je důkazem jasné diskriminace obyčejných lidí, kteří mají zájem si sami investovat a nenechat se tlačit nesmyslným tlakem města. Máme veškeré vyjádření pro to, abychom mohli říci, že údajné vložené investice nejsou košer. A také víme, jak dobře se likvidoval materiál, když nájemníci požadovali kontrolu investic. Když tvrdí p. Pospíšil a i pan starosta Hakl, že je vše v pořádku, proč najednou by rádi hned do domu, který je 12 let po provedené „nádherné „regeneraci, prováděli opravy. Vždyť to není normální!!!! ČSSD by měla opustit vedení všech míst v Brně, neboť lidem jen ublížili. Jsme jasně diskriminováni, a privatizaci chceme. Všude to šlo, jen zde se bojkotuje městem. Lidé vědí, pamatují si a také určitě vše sečteme ve volbách. Nebojíme se, nejsme totiž ničí rukojmí, jsme řádní občané, kteří chtějí stejná práva jako jiní, které město zvýhodňuje.

 8. Drahý nájem? Co to vykládáte? Drahý nájem platí občané v soukromých bytech, ale v obecním je sleva až 40 % z tržního nájemného!!!!!! Je nespravedlivé, že někdo bydlí levně a jiní za draho, paní pokud vám vadí bydlení v drahém obecním, tak můžete Brnu-severu byt vrátit a jít bydlet jinam za lepším!!! Město zvýhodňuje vás, protože požadujete nízký nájem, všechno opravit a pak v privatizaci za polovinu koupit. To je zločin.

  • Pane Konečný, sleva je právě proto, v jakém stavu byty jsou, nevím kde Vy bydlíte, ale zřejmě vůbec nevíte o čem je řeč. My si byty opravujeme sami, mě nikdo nedotuje, spíše my všichni nájemníci dotujeme MČ a bytovku, která má tolikero lidí a ještě nedělá co má. Máte trošku jiný náhled, ale to Vám nikdo nebere..zločin jak říkáte se již dávno stal..a to když se dům tzv. regeneroval a nejsou doklady…na to. Proč bych vracela byt? Vy jste bohatý? Asi ano, když takto mluvíte. Škoda s Vámi diskutovat, možná jste zaujatý…prosím…je demokracie.

 9. Pane Konečný, nevím kde a v jakém bytě bydlíte, ale určitě nebydlíte v paneláku z roku 1965, do kterého pronajímatel neinvestoval žádné peníze. Většina z nás si vlastním nákladem byty opravila a to počínaje výměnou podlah, dveří, elektroinstalace, bytového jádra i kuchyňských linek a jediné do čeho jsme neinvestovali jsou okna, proto také platíme za topení nehorázné peníze, protože okna jsou zkřivená, netěsnící a pomalu vypadávající, při prudším větru samo otvírací. A to si ještě myslíte, že při měsíční platbě 10.500,- Kč za bydlení je levné? Nevím jaký příjem máte vy a co je pro Vás levné a co drahé, ale průměrné důchody jsou +- 12.000,- Kč a z těch se těžko dá vyžít. A to mám ještě jednu velkou výhodu oproti mým vrstevníkům, kteří jsou nemocní a musí platit jak za návštěvu u lékaře, tak poplatky v lékárně a doplácet dost vysoké částky na léky.

 10. Pani Kveto a pani Lidko, proc se neprestehujete, kdyz se obec tak spatne stara? Na obecni byty nadavate, ale drzite se v nich… U privatnich pronajimatelu muzete bydlet mnohem lepe.

  • Pane Marku, předpokládám, že jste mladý člověk. Kdybych byla ve Vašem věku, tak bych se vůbec nerozmýšlela, zda mám setrvat nebo jít někam jinam, ale skoro 50 let tu bydlím a teď už se stěhovat určitě nebudu, leda tak na „Centrálku“.

  • Na toto co píše zdejší pán není co odpovědět, neboť to je výplod chorého. Proč tak hájíte MČ, nejste náhodou také od fochu? Oba pánové zřejmě jen umí dobře klábosit, ale nic udělat. Do domova a nejen tam se pánové můžete dostat, ani nebudete vědět jak.

 11. Ja nehajim MC. Jsem normalni obcan co nechape najemniky obecnich bytu s regulovanym najmem – bydlici za ceny jak pred sto lety – co si jeste na neco stezuji. Nizke ceny jsou asi necim vyvazeny, treba horsim stavem domu a sluzeb??? Celkem je to asi logicke.

 12. Pane Konečný a pane Braune! Mícháte hrušky s jablky. Ale řeč je pořád jen o penězích. Z našeho „nízkého“ nájemného bylo za posledních 10 let vyvedeno více než 120 mil. Kč. Kam se poděly??? Kdyby byly zpětně investovány, jak ten barák by mohl vypadat??? Vůbec bychom se nemuseli o privatizaci dohadovat.

  • Ano přesně tak. Souhlasím s p. Liškou… Je to člověk, který dobře zná a ví. Každý člověk má právo důstojně žít a mít stejné podmínky. Před sto lety ani p. Braun nežil, tak ať se neohání nesmysly!!! Pokud se vynaložily nějaké finance a nebylo proinvestováno, je to zločin, tak jak píše p. Konečný! Privatizace byla cílem ČSSD a ODS, proč tedy podvedly své voliče… škoda mluvit. Nás však nikdo neodradí v tom, abychom šli dál.

 13. Pane Lisko umite pocitat? Vydelte tech 120 mil. deseti roky a kazdy rok poctem vsech obecnich domu… asi tezko bude za tuto almuznu kazdy dum vyspraveny az na pudu… Arogance lidi, co bydli za nizsi najmy nez majoritni spolecnost a jeste si drze vykrikuji nezna mezi…

 14. Privatizace bytů na Brechtové je to samé v bleděmodrém. Začíná to být dům hrůzy, o nepořádku raději vůbec nemluvím. Přitom vím, jak opečované jsou ty samé domy, které přešly do soukromého vlastnictví.

   • Nájemné je vysoké dost. 10 tis. s energiemi za byt v takovém stavu, v jakém je. Renovace kuchyně, koupelny, všechno z vlastních prostředků. Tak neplivejte jedovaté sliny po nájemnících z obecních bytů.

 15. Také souhlasím se zákazem, ta komunikace je zejména v ranních hodinách tak frekventovaná, že dva jízdní pruhy v jednom směru jsou naprosto oprávněné. Ještě bych dodala, že nikoho by, ani v průběhu blokového čištění, nenapadlo odstavit tam osobní auto. To může napadnout jedině „kamionisty“. Vyjíždění z bočních ulic je opravdu nebezpečné kvůli výhledu.

 16. Z provozu mohu potvrdit, že dnes už s kamionem jezdí „kdo má ruce a nohy“ (slušně řečeno!) a na silnicích se chovají jako hovada! Takže se není čemu divit, že se tak chovají i zde. Jednoznačně ZAKÁZAT! Já taky snad stojím s autobusem na Seifertově? Nestojím!

 17. No, vzhledem k tomu, že se letos (2014) konečně přikročilo k opravě vozovky i mezi Tomkovým náměstím a mostem přes řeku Svitavu, tak je zřejmé, že výstavba estakády „tak hned“ nezačne! S tou opravou VMO se otálelo právě proto, že by nemělo cenu ji provést a za rok to zase vybagrovat! Reálné datum výstavby estakády na TN je podle mě tak rok 2050 – podle stupně rozkradenosti veřejných financí v ČR!

 18. Odevzdal jsem Vám do schránky petici s deseti podpisy (mým + 10 řidičů linky 46) dne 17. 8. 2014.

 19. Jsem jednoznačně pro zákaz stání okolo celé Lesné! Samozřejmě je nutná následná kontrola, zda se zákaz dodržuje. Kamiony překáží, brání výhledu a tím zvyšují riziko střetu projíždějících vozidel.

 20. Možná by stálo za to jeden den (ideální je pátek lehce po 14:00) zaparkovat všechna dostupná auta právě v oněch místech, která anektují tyto parkující „obludy“. To byl ale jen „výlev“ krajně naštvaného obyvatele Lesné. Podotýkám, že to není problém jen a pouze Lesné. Ono totiž jde o to, že by měli řidiči kamionů zaparkovat na „placeném parkovišti“ a to se jim nechce. Jedním slovem bezohlednost… asi by to chtělo „jiný přístup“.

  • A vaše auto na placeném parkovišti stojí? Předpokládám, že většině majitelů osobáků by se též nechtělo parkovné platit. Byli by proto též bezohlední?

    • Viz příspěvek níže – nejsem ani řidič kamionu ani majitel dopravky. Kamiony předpisy neporušují, nikoho neohrožují a pokud tam někomu vadí jen z důvodu „estetiky“, pak je to jeho problém. Tím samozřejmě neobhajuji případné poškozování obrubníků.

     • kamiony v provozu skutecne vadi, esteticka stranka je vetsine ridicu u pr*ele

     • Tomáš H.:
      Dopravní situace je přece úplně stejná, jako když stojí autobus na zastávce, okolo které se navíc pohybují lidé, tak kde je problém? Zařadím se do levého pruhu a jedu dál, ne?

 21. Ale to snad ne, napasovat danou situaci na § 27 odst. 1 písm. s, tím, že „ohrožují bezpečnost a provoz ostatních vozidel“? Trochu odvážné tvrzení, nemyslíte?

  Pokud kamiony (všehovšudy jen 1–3) stojí v minimální předepsané vzdálenosti od křižovatek (ano, ze začátku s tím měli problém, to vyřešila MP), přechodů a zastávek, jeden jízdní pruh je volný, pak neporušují žádné předpisy. S tímto tvrzením koresponduje i neúspěch stížností u Policie ČR.

  Navíc se jedná o obdobnou dopravní situaci jako je např. stojící autobus v zastávce a pokud tuto situaci nedokáže řidič bez problémů zvládnout, nemá sám co dělat za volantem.

  Nejsem řidič TIR ani majitel dopravky. Bydlím na Lesné a jezdím autem po této ulici často a se stojícími kamiony nemám problém.

 22. Naprosto souhlasíme, že čištění nemá téměř žádný efekt, ale více omezuje občany. V západní části Lesné je normálně těžké zaparkovat už po 15. hod. Den před blok. čištěním je to hrůza, pokud možno nikam nejezdit nebo se vrátit po poledni, jestliže si nechcete večer nebo v noci obíhat Lesnou a další den znovu. Protože v této části místo nenajdete. Nedělní program si musíme omezit. Že už je po čištění poznáme jen podle toho, že silnice je ještě mokrá, nebo důchodci už mají zaparkovaná auta před vchodem a listí ze silnice je na chodníku. Efekt čištění žádný.
  Čištění fukarem by mělo být zakázáno! To není žádné uklízení, když všechno smetí, prach a listí, nedopalky a odpadky lítají až do 4. patra lidem na balkóny, do oken a bytů. Pro alergické děti je to ohrožení zdraví i života. Je to jen zbytečné prášení, nikoliv úklid.

  • Paní máte úplnou pravdu, neznám žádného občana, který by s blokovým čištěním souhlasil.

 23. Petice je už asi zbytečná …

  V souvislosti s vleklým problémem parkování kamionů kolem Lesné proběhla avizovaná schůzka Sdružení občanů Lesné s primátorem města Brna. V rámci ní nám bylo primátorem sděleno, že na Seifertovu budou v co možná nejbližším termínu umístěny v obou směrech dopravní značky zákaz stání. Primátor dále uvedl, že následně bude po dohodě s MČ Brno-sever doplněno připuštění parkování osobních automobilů o víkendech a ve dnech blokového čištění.

  www.solesne.cz/aktuality/kamiony-chysta-se-zakaz-stani

 24. Pana Malečka zjevně hodně sejří, že nemá patent a výlučné právo na řešení problémů v Lesné.

 25. Ráda bych vzkázala všem co se taky rozkřikují, že lidé v obecních bytech na Lesné platí ubohých pár korun nájemného a ještě si vyskakují. Kolik si představujete, že tam jako ti lidé platí? Pět korun padesát? To tzv. ,,regulované nájemné“ se rovná regulérnímu tržnímu nájemnému a je i s tou propagovanou slevou jedno z nejvyšších v republice! Když jste tak chytří, proč nejdete bydlet do obecního bytu, když je to podle Vás zadarmo? Jen na Brně-sever je v současné době min. 400 volných bytů, tak si o jeden zažádejte a zkuste to.. Nastěhujte se do vybydlené díry, s propálenou elektřinou a shnilým jádrem, a rozklíženou kuchyňskou linkou, se zpotvořenýma zkroucenýma plastovýma oknama a perfektní izolací tak, že se Vám pořád budou dělat všude plísně.. a všechno to zrekonstruujte na vlastní náklady, a pak každý měsíc hezký cálujte za 2+1 10 tis. a běda, jak včas nezaplatíte! Tak vypadnete ven, ani nebudete vědět jak. Já jsem ještě poměrně mladšího věku, takže jsem ten plesnivý byt v domě po skutečně ,,vydařené“ rekonstrukci organizované Bytasenem s chutí vrátila a šla bydlet do podnájmu v Bílovicích. Ano, platím o 2 tisíce víc než na Lesné, ale mám k tomu 2 parkovací stání, novostavbu, terasu, kuchyň v hodnotě 250 tis. vč. spotřebičů, pračku a myčku zn. Miele, domácí kino, 2 LCD TV a všechen nábytek, který je součástí bytu, byl vyroben na zakázku. A když potřebuji vymalovat nebo se něco pokazí? Mám slušného domácího, takže se domluvíme, jelikož on je naopak rád, že už tři roky pravidelně každého 15. má na účtu penízky.
  Ale kdyby mi bylo sedmdesát, a celý život jsem žila na Lesné, byt si tam na vlastní náklady opravila a vychovala zde děti, bojovala bych za to, abych zde mohla dožít, a byt si koupit. Všimli jste si, jak vypadají domy ve vlastnictví města? Jak squaty ve srovnání s domy, které si nájemníci mohli odkoupit. A vy byste chtěli bydlet ve squatu?

 26. Doporučím navštívit okolí ulic Milady Horákové či Merhautovy. Zde nezaparkujete v souladu s předpisy po celý rok, nejen během blokového čistění.

 27. Paní, vy jste lhářka. Nájemné v bytech obecních není vůbec tržní a asi právě proto se ty byty nespravují tak, jak byty vlastněné soukromníky. A těch 400 volných bytů to jste vyvěštila z kávové sedliny nebo z koule?

 28. Tak nevím, přijde mi to už vyřešené.

  http://www.solesne.cz/aktuality/kamiony-povedlo-se,-na-ul-seifertova-bude-zakaz-za

 29. To rozhodnutí bude v právní moci až za měsíc, takže zjevně bohužel ještě nic vyřešeno není.

 30. Petice je zbytečná, MČ Brno sever ani odbor dopravy situaci tak dlouho neřešily, až musela vzniknout vlastní iniciativa občanů na Lesné. Namísto urážení pana Malečka mu posílám za většinu slušných Lesňáků velký dík. Nejen kvůli kamionům, ale i za dětská hřiště, nepostavené garážové stání mezi obytné domy, za boj proti mrakodrapům místo Obzoru a mnoho dalších aktivit. Pane Kováři, neznám Vás, ale to bude tím, že se neúčastníte..

 31. Nebýt vlastních aktivit občanů na Lesné, vypadala by většina dětských hřišť, jako to na obrázku, nebo by namísto nich stály na Lesné garážové domy. Tak jak to chtěli naši slavní politici udělat před osmi roky mezi ulicemi Ježkovou a Blažkovou, hned vedle bývalého areálu Polany, kde dnes stojí 50 nových bytů, bez vlastního parkování. Hrůza..

  • „většina“ jsou ty dvě opravené, z toho jedna s finanční spoluúčastí MČ? Hodně špatně počítáte.

 32. David Konečný // 25. 7. 2014 v 12:58 // Odpovědět
  Pane Konečný, 75m2 za 10,5 tis. vč. energií měsíčně je dle mého názoru pro bohatší vrstvu obyvatelskva. Vaše dobře míněná rada o vrácení bytu a přestěhování se jinam může spoustu starousedlíků urazit. Také proto, že za nájem v obecním bytě nemíte nárok na nic. Vůbec na nic. Pouze na stavebně – technické opravy zvenku. Nevím, kolik máte roků, ale domy jsou 50 let staré, a kromě polystyrénu a pár metrů plastových trubek nikde nic. Vybrané peníze byly věnovány jiným. Nesrovnávejte panelák s luxusním bydlením v rodinném domě. Řeči o přestěhování a jiném bydlení si nechejte na vyšší věk, třeba budete chytřejší..

 33. Zní to pěkně – sleva na nájemném. Finální částka už tak pěkně nevypadá. Zdá se, že tato slovní hříčka, kdy lidé museli podepsat souhlas s tzv. slevou, aby ji vůbec dostali, byl vlastně politický podvod. Vezmu-li v úvahu, že na nástavby město dostalo dotace, kterými dnes argumentuje v souvislosti s nemožností byty odprodat, stává se z podvodu past. Past na všechny, kteří dnes měsíčně za bydlení a energie platí nemalé částky. Co se týká energií, tak ve srovnání s rodinnými domy asi tak 3x vyššími. Pěkně děkujeme vedení města a úředníkům MČ Brno-sever..

  • Ježkova – nové hřiště
   Nejedlého – opraveno se spoluúčastí MČ 7%
   sportoviště v rokli – opraveno se spoluúčastí MČ 7%
   Haškova – opraveno se spoluúčastí MČ 7%
   „náměstíčko“ v rokli – opraveno se spoluúčastí MČ 7%
   amfiteátr – není sice hřiště – opraveno se spoluúčastí MČ 7%

   Jako 7% se snad ani nedá jako spoluúčast počítat.

   Opávka taky není činem radnice, ale aktivních občanů, kteří to tehdy řešili.

   Proč pořád prudíte, jaká je Vaše aktivita na Lesné nebo jinde?

 34. Díky občanské iniciativě je to dočasně vyřešeno, pane Kováři. Ze dne na den není nic. Ovšem, kdybyste to řešil řekněme o 3 měsíce dříve než ostatní, vyřešeno to být mohlo..

 35. Ne však zásluhou politiků, kteří jsou ve funkcích po roce 1989. V tomto je sídliště Lesná jedinečné. Projektovali a stavěli je předrevoluční odborníci. Současná politická garnitura z toho již jen profituje. Bohužel..

 36. To, že kamiony neporušují vyhlášku neznamená, že nejsou nebezpeční.
  Uvádí to ve svém vyjádření i městská policie, dočíst se o tom můžete tady http://www.solesne.cz/aktuality/lesna-diskriminuje-odstavene-kamiony.

 37. Kamiony stáním na ul. Seifertova porušují zákon 361/2000sb. Dle §2 Vymezení základních pojmů, písmeno ee). Zde je přesně vymezeno, co je překážkou a nebo co může ohrozit bezpečnost nebo plynulost provozu. Vozidlo ponechané na komunikaci je nebezpečnou překážkou. Tento fakt se sice tzv. odborníci a politici snaží vyvrátit, ale dokud je to v zákoně uvedeno, jedná se o jeho pouhé obcházení..

  • Užívejte přesnou terminologii – zde „..vše, co by mohlo..“. Tudíž co se týče plynulosti, málokdy se v těchto místech tvoří „šňůry“ aut a ohrožení bezpečnosti je silně subjektivní vjem. Stojící autobusy s lidmi okolo jsou také překážkou – zrušíme tedy v zájmu bezpečnosti zastávky?

 38. Vidím, že zde padlo mé jméno, pokusím se tedy stručně zareagovat.
  Předně: je dobře, že se situace s kamiony pohnula, to si myslím, že je zájem všech.
  Od 18.9. visí na úřední desce Magistrátu města Brna veřejná vyhláška – záměr stanovení změny místní úpravy provozu a dopravního značení na pozemní komunikaci Seifertova – III/37915. Odbor dopravy Magistrátu města Brna rozhodnul, že na Seifertově budou instalovány značky zákaz zastavení.
  Celý dokument viz http://uredni-deska.brno.cz/urednideska/data/MMB2014000005015-ob.pdf

 39. Patent na řešení problémů na Lesné nemá nikdo a nevím o tom, že by si ho někdo osoboval. Vzhledem k tomu, že se na nás coby Radu občanských iniciativ Lesné od dubna 2014 obracelo mnoho obyvatel Lesné, zpracovali jsme během května a června dokumentaci a podali v půli července na Odboru dopravy MMB žádost o instalaci značek zákaz zastavení. Na základě vyjádření všech v této věci zásadních institucí – Policie České republiky, Jihomoravského kraje (vlastníka této komunikace), Správy a údržby silnic JMK (správce této komunikace) a dále Městské policie Brno a Obvodního oddělení PČR Brno-sever (tyto dokumenty jsou v kopiích k dispozici na http://www.solesne.cz) se podařilo v rámci jednání s primátorem dosáhnout toho, že na Seifertově budou instalovány značky znemožňující parkování kamionů už teď. Do té doby odkazoval neustále Odbor dopravy MMB na nějaké budoucí „komplexní řešení“.

  Co se týče Vaší petice, ve chvíli, kdy se objevila ve schránkách, tak jsme se obraceli na kontaktní adresu na petici uvedenou (petice@brnosever.cz) s tím, že by bylo dobré se nějak spojit a koordinovat. A nabízeli jsme výsledky naší dosavadní snahy. Na tento náš e-mail z 8. 8. 2014 jsme bohužel dosud od organizátorů petice nedostali odpověď. Kopii tohoto emailu přikládáme:

 40. Dobrý den,

  zaznamenali jsme Vaši petiční akci proti kamionům. Nejsme si jisti, jestli víte o našem obsáhlém faktickém a právním rozboru této situace, která trvá od minulého roku (řešit se tento problém pokoušela již bývalá starostka MČ Brno-sever). Shromáždili jsme dostupné dokumenty a podklady jak z úrovně MČ Brno-sever, tak MMB a také Policie ČR. Mnoho dalšího materiálu máme od obyvatel Lesné a sami jsme za poslední měsíce provedli mnohá monitorování a pravidelná dokumentování situace. Obrátili jsme se 17. 7. s tímto podáním a žádostí o instalaci značek „Zákaz zastavení“ na OD MMB a o vyjádření jsme požádali všechny zainteresované instituce z úrovně vlastníků a správců jednotlivých komunikací obepínajících Lesnou. Vyzván byl v této věci i 1. náměstek primátora a primátor města Brna. Mimo tuto oficiální cestu je věc podchycena i po linii osobní.

  V nejbližších dnech čekáme na vyjádření jednotlivých institucí a měli bychom absolvovat v této věci nějaká jednání.

  Můžeme Vás případně o výsledcích informovat.

  Zdraví

  Mgr. Martin Maleček
  předseda Rady občanských iniciativ k. ú. Lesná,o.s.
  Ježkova 8
  638 00 Brno
  mob: 604 416 222
  e-mail: lesnabrno@volny.cz

  Myslím, že jakékoli spolupráci stran záležitostí týkajících se Lesné nestojí nic v cestě, zvlášť pokud jde zainteresovaným o zdar stejné věci. Lidí ochotných něco udělat zase není tak moc a byla by škoda, kdyby se nedali dohromady.

  Zdraví Martin Maleček

 41. Pane Kováři, chcete-li pomáhat, příjďte. Chcete-li jen prudit, řekněte to rovnou. Přínos aktivistů, jak vy říkáte, je 93%. To znamená, že tento objem peněz buď sami zajistili, nebo přímo osobně zaplatili ze svého. Od Vás ani kačka..

 42. Asi tak pane Kováři. Urážením druhých Lesná vzkvétat nebude. Máte-li co dát, zúčastněte se. MČ Brno-sever ku prospěchu Lesné dlouhodobě nic nečiní, je proto třeba ji suplovat. V budoucnu možná i osazenstvo úřadu nahradit těmi, kteří mají o Lesnou zájem. Nebudeme dál ani kácet, ani přistavovat, ani kličkovat v platných zákonech ve prospěch jedinců nebo firem. My tomu říkáme veřejný zájem. Ať vás to klidně sejří..

 43. Lesná byla postavena asi před 50 lety. Tehdy byla z pohledu parkování nadčasová. Vlastně mohla být i dnes. Nesměla by však přijít rozhodnutí, která přišla. Vyrostly nám tady nádstavby na domech, z obchodně-společenských center se staly komerční byty bez zajištění vlastního parkování. To vše mají na svědomí porevoluční politici, kteří o Lesné rozhodovat mohli, ale bylo jím to vlastně jedno. Každé z budoucích navrhovaných řešení proto bude už jen nápravou chyb těch, kteří dosud rozhodovali. Dnes Brno-sever novou strategii rozhodně potřebuje. Nemyslím tím ale všudypřítomné kamiony okolo sídliště Lesná. I to je politické rozhodnutí, které překračuje rámec zákona 361/2000 a je hodně přes čáru..

 44. Bydlím kousek od Komerční banky na ulici Durďákova, to co se pravidelně děje na tomto rohu je již směšné. Všechny okolní ulice jsou v době blokového čištění bez aut, městská policie odtahuje, ale roh před „komerčkou“ je privilegován a zde se nečistí. Auta stojí, nikdo jim nedá ani lísteček za okno, a klienti tohoto bankovního domu parkují na chodníku na systém „blikačky“ protože jen odnesou příkaz do banky, tak snad nebudou složitě hledat místo na parkování!
  Nepořádek tam je dál, a jeden se odvolává na druhého … MP na městskou část, ta zase na úklidovou firmu a ta zpět na MP.

 45. Dobrý den, při hledání dalšího termínu blok. čištění jsem narazila na tyto stránky. Bydlím na ulici Merhautové u parčíku a mohu jen potvrdit to, co již bylo napsáno v předešlých komentářích. Při minulém blok. čištění jsme přijeli domů v neděli kol. 18.30 hod. a samozřejmě jsme už nezaparkovali – i když jak správně podotkl předchozí pisatel, tady by se podle zákona nemělo parkovat vůbec. Jásali jsme, když se nám podařilo docela rychle zaparkovat u školy na ul. Zemědělské. To jsme ale netušili, že budeme odtaženi tam, protože tam bylo další den taky blok. čištění. Takže možnost zaparkovat veškerá žádná. Nechci nikoho samozřejmě osočovat, ale začínáme mít taky dojem, že je to pro někoho obrovský byznys. Když jsme se informovali, kam máme odtažené auto, tak jsme se dozvěděli o obrovském množství denně odtažených aut. Souhlasím s předešlými pisateli, že by toto šlo řešit jinak. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.

 46. Sleva na nájmu je hezká předvolební věc, že. Dům HM je ve stavu, kdy už je na čase privatizovat… Je čistý, není zde žádný dluh ani úvěr. MČ a město nemá důvod blokovat… Sliby neplní. Lidé vědí jak to je, a kdo chce ať byt koupí, ale nechceme být stále rukojmí. 1. městská to je dílo!!! Lidé nevěří radnici a dali hlasy pro Lesnou… Kde jsou sliby ANO, že dají Sever do pořádku? Nechceme vedení pod p. Haklem!

 47. Pěkně napsaný článek. Povolební vyjednávání a výsledná koalice bez vítěze je „žalostným vítězstvím politiků“. Zájmy Brna-severu a jejich občanů byly do značné míry potlačeny politicko-ekonomickými ambicemi jednotlivců ze stran, které článek již zmiňuje. Není ale jasné, jakou představu mají tito lidé o tom, jak budou vypadat vztahy mezi občany a úřadem MČ Brno -sever. Jsem opravdu zvědavý…

 48. O účelnosti blok. čištění nechci polemizovat. Co obyvatele Tišnovské ulice v Černých Polích štve je šikana odtahové služby. Ulice bývá vyčištěna pravidelně před devátou hodinou, ale zákaz platí až do tří hodin odpoledne (cedule tu bývají ještě další den). Je sprosté, že po jedné hodině odpoledne začala odtahová služba odtahovat auta. Některé odtahové služby odstraňují cedule ihned po vyčištění ulice. Nešlo by to taky tak?

 49. Podobná zkušenost poslance Jana Farského s přístupem ANO 2011 v Semilech (z Facebooku):

  „Volby v Semilech jsme vyhráli na plné čáře. A od volebního večera jednali se všemi. Jen ANO se nám vyhýbalo. Při prvním kontaktu jsme si vyslechli, že musí počkat na instrukce z Prahy. Pak nás odkazovali při vyjednávání na pana Hyku, který ale vůbec nekandidoval. Vrcholem bylo, když na dohodnutou schůzku tuto sobotu bez omluvy nedorazili.

  Dnes ráno se ukázalo proč. Pan Hyka nám oznámil, že už se dohodli a že v Semilech budou vládnout bez nás. Že se všichni poražení ve volbách dohodli a posílají suverénního vítěze voleb bez jednání do opozice…

  I to je politika. Jen doufám, že koalice pomsty a přišláplých kuřích ok, prostřednictvím které se snaží Impérium pana Kuršela a Pěničky vrátit úder, se postupně změní v koalici, která bude pracovat pro město Semily. Kvůli Semilům v to doufám. Já osobně budu ve prospěch Semil pracovat i nadále.

  Pro připomenutí výsledek voleb v Semilech:

  Výsledek komunálních voleb v Semilech:

  1. Volba pro Semily 34,68%, 8 mandátů
  2. ANO 2011 16,88%, 4 mandáty
  3. SPOLU 14,01%, 3 mandáty
  4. ČSSD 11,29%, 2 mandáty
  5. KSČM 10,86%, 2 mandáty
  6. SEMILÁCI + KDU-ČSL, 9,54%, 2 mandáty“

 50. Ano. Hnutí, které donedávna samo bylo sdružením a o ostatní sdružení se jistě i opíralo a spolupracovalo s nimi, se dnes, zdá se, občanských sdružení bojí jako čert kříže. Evidentně ne všude hrají tito lidé čistou hru…

 51. Územní plán dostane paní Bímová? Je to ta co jako místostarostka lobbovala za výstavbu v Obzoru?

 52. Pane Kováři, ano, je to ona. Arch. Bímová, která řekla před volbami 2010, že si dokáže představit památkovou zónu Lesná, a pak nedlouho na to vodila jako místostarostka mimo zápis na jednání Rady MČ Ing. Rulíška (vlastníka Obzoru) a lobbovala za 2 sedmnáctipatrové věžáky. Pro územní plán je nyní ve vedení radnice a má jako radní placenou funkci – územní plán a rozvoj. A to jako členka subjektu, který se taktak dostal do zastupitelstva. Co na to říci? Koalice z pěti stran a vítěz v opozici…

 53. Nejen Vám, ale také dalším tisícům lidí v naší MČ. Takto poslepovaná koalice nemůže těšit snad nikoho, kdo to sledoval. O koaliční smlouvě ani nemluvě…

 54. Vítěze voleb, jenž má zájem o rozvoj městské části, pošlete do opozice, jen aby jste si mohli rozdat svoje korýtka napříč politickým spektrem… Hlavně ANO – to je zklamání… ani hlas již pro takovou lůzu!!!

 55. Z rozhovoru se mně zdá, že převážil u Romů pocit křivdy nad reálným vyhodnocením situace. Přitom by stačilo pořádat akce tohoto typu mimo volební dny a trošku opodál, jak to dělají ostatní. Rok má 365 dnů, a za tu dobu se lze dostatečně vzdělat – jak, koho a proč volit. Bude-li to příště zase tak, mohou být volby opět zpochybněny.

 56. Pane Adámku, chcete snad soud obvinit z nedostatku objektivity? To je vážná věc a soud by bez nedostatku důkazů určitě volby nezrušil.

 57. Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, kdy budou konečně osazeny zákazové značky. Mluvilo se o přelomu října a listopadu, máme prosinec a značky nikde. A kamiony vesele parkují dál.

 58. Parkování v lokalitě Filova, Brožíkova, Slavíčkova a Třískalova je hlavně v odpoledních a nočních hodinách tragická. Volné místo prakticky nelze nalézt a tak někteří řidiči večer (od 20.00 do 7.00) parkují v úseku od Brožíkovy 13 po obchodní centrum Obzor na pravé straně jednosměrné silnice jedním kolem na chodníku. Průjezd pro vozidla hasičů a ostatní zásahové vozy zůstává 4,5 metru. Podotýkám, že většina rozumných řidičů po sedmé hodině toto nelegální parkování opustí, ale co se nestane, když přijdete, jako já, k autu ve 4 hodiny ráno? Nalezne za sklem lístek od městské policie.
  Je to stejný přestupek, jako když na celé ulici Merhautova parkují jiní řidiči u kolejí a není zde dodržena povolená vzdálenost 3,5 metru. To by naši Měšťáci mohli celý den i noc vypisovat pouze lístky za špatné parkování na této 2,5 km dlouhé ulici.
  Zde se zjevně jedná o šikanu některých spoluobčanů Brna – Severu Městskou Policií z Nováčkovy ulice. Vím, že zákon je zákon, ale nemůžete někde přivírat oči a jinde je mít otevřené a to hlavně v noci!

 59. Konečně byty na Lesné dům Heleny Malířové dejte do privatizace!!!
  Byty jsou ve špatném stavu, co se týče vlastně všeho, vše je zanedbané, staré nefunkční.
  Děkuji

 60. Heh a co brechtova ? z venči dobra ze vnitř hruza !!! Elektřina v hliníku sadkorton opravdu jako papir hruza!!! balkony praskaji ..stydte se

 61. Tedy výsledek voleb na Brně-severu, to byl precedens, ale rozhodnutí Ústavního soudu, které stejně všichni střízliví očekávali, to je přesto také precedens, ale opačný, odpovídající stavu naší společnosti. Všichni ví, že se podvádělo, ale co z toho, že? Největším šokem je potom hnutí ANO 2011, sice něco říkají, ale opačně konají! Jak může být na předních místech hasič nebo uklízečka a vzdělaní a zkušení lidé být naopak odsunuti na místa nevolitelná? A navíc, tzv. lídr tohoto hnutí je snad stále členka ČSSD! A další zakuklená nechybí! Vždyť Brno je dosti malé, ale lidé, kteří nemají s touto městskou částí de facto co společného, co na kandidátkách vůbec dělají? Co tedy toto hnutí přineslo nového? Jenom další rozpaky a patrně zajištění velmi nízké účasti voličů při dalších volbách!

 62. Vezměte si, že někdo bydlí v městském bytu za regulovaný nájem několik desítek let a pak má tu drzost, že si nárokuje odkoupení bytu se slevou!!!!! To není jen nemorální, to je nechutné. Každý, kdo si koupil byt za tržní cenu a platí hypotéku by měl obdržet odškodnění.

 63. Bydlím na této ulici už 55 let a jsem bytostným zastáncem celkové rekonstrukce včetně vykácení starých stromů. Lipová alej je nádherná, ale patří do volného prostoru, nikoli do relativně úzké městské ulice. Dnes se chystá jakási akce místních aktivistů, měli bychom se dostavit i my a věcně argumentovat proti zachování těchto sice krásných, ale do městské zástavby zcela nevhodných stromů. M. Bayerová

 64. Chápu, že je potřeba dát prostor oběma stranám, ale takto manipulativní otázky jsou do očí bijící! Navíc z rozhovoru dle mého názoru číší, že je respondent smyšlený.

 65. Privatizace bytů Heleny Malířové byla slibovana snad už krátce po sametu. S rodiči jsme se se sestřičkou stěhovali v mých třech letech s vědomím, že brzy bude privatizován. Pak se o tom najednou přestalo mluvit, protože nájem městu vynášel.
  Teď po těch 22 letech když se privatizace opět rozběhla, čekáme. Nájem není malý, a k rekonstrukcim se nehrneme, protože rekonstruovat za vlastní, co patří cizím? Spoříme, abychom byt v privatizaci mohli kolupit a nemuseli si brát zavratnnou hypotéku…
  který podnikatek se nechová zištně? Nakoupí byty v dezolátním stavu za málo peněz, zrekonstruuje je, a pak v nich nájem bude patřičně mastný…a to je v pořádku? Je. Ale že si letití nájemníci chtějí koupit byt v němž žijí a je v dezolátním stavu a pak by si ho opravili, až by byl jejich a platili si nájemné, kolik je třeba (voda-elektrina-topeni-plyn-fond příspěvků a oprav) to je nespravedlivé?!!
  Bože, zamyslete se!

  • Pani Kamilo,
   Pokud si najemnici dum odkoupi za trzni cenu popripade s nejakou rozumnou slevou (10%), tak je to naprosto v poradku. Ale jinak urcite ne. Privatizace majetku mesta nema byt socialni cinnost. Na to mame socialku a obcane na to plati dane. Pokud mestska cast jakozto pronajimatel nepli sve zakonne povinnosti vuci svym najemnikum, lze je vymahat soudne. Pokud je plni, ale najemnik je stale nespokojen, muze se prestehovat jinam. Pokud najemnik neuvazene investoval svoje financni prostredky do obecniho aniz by mel bejakou dohodu s obci, je to jen jeho bohuliba cinnost. Nicmene, se ale taky da rict, ze investice do obecniho jsou vyvazeny slevou z najemneho. Takze tak.

 66. To cisteni nechapu – ulice se zametou, oplachnou a druhy den nevidite zmenu. Petice je rozumna – podporuji.

 67. Tu petici mohla napsat a podpořit jen chorá hlava a nebo korupční osel,který neví očem píše!!!

  • Já tu petici podpořím. Sice jsem podle Vás chorý, ale alespoň se nemusím stydět za svoji gramatiku. Tři hrubky – doporučuji zopakování základní školy.

   • S petici nesouhlasim. Je nutno respektovat životní prostředí. Žijeme potom na nekončícím parkovišti.

  • Rony, pokud máte jiný názor, budeme za něj rádi. Mimo neslušných výrazů a chvástání se jste však žádný věcný argument proti neuvedl, a k řešení existujícího problému jste tak nijak nepřispěl. Váš komentář byl naprosto zbytečný.

 68. V Brně Bohunicích probíhá blokové čištění s odtahem jen na jaře a po zbytek roku se uklízí již BEZ. Většina občanů je s tímto spokojena – vyhnou se poplatku za odtah, ale pár jedincům se stává, že jejich autu chybí po čištění přední sklo, které vysklil křovinořez odstraňující silniční vegetaci, přibude na autě pár škrábanců – opět křovinořez v akci a nebo jen pár hodin po projetí jejich miláčka myčkou zjistí, že jí budou muset navštívit opět… Chcete být mezi nimi?

 69. …a to nemluvě o tom, že při blok. čištění probíhá i čištění kanalizace, kterou pod neodtáhlými vozy zkrátka nevyčistíte, a občasně se opravuje (upravuje, tvoří) vodorovné dopravní značení…

 70. O žádné šikaně nemůže být řeč. Tato petice je prostě blbost. Výmysl pár lenochů, kteří nejsou schopni udělat pro čisté ulice vůbec ale vůbec nic! Když někdo není schopen si auto přeparkovat a respektovat časově omezenou dopravní značku, budiž mu auto odtaženo. To je praxe, která funguje v mnoha městech v ČR. Z praktického hlediska zkrátka nezbytnost. Brno-sever není žádnou vyjímkou, vždy je kam přeparkovat, akorát se holt pro to musí ujít pár metrů pěšky. Což se líným lidem, většinou nechce. S peticí zásadně nesouhlasím. Pořádku zdar, petici zmar1

 71. A kam preparkovat kdyz je tak malo mist vy chytraku? Na chodnik nebo travnik? Pokud umite cist tak autorum petice vadi hlavne to, ze neni kde auta presunout. Vas tipuju na kverulanta s garazi kteremu je vsechno jedno nebo na nenavistneho cyklo-fanatika.

 72. Vážená dámo, raději netipujte, nejde vám to. Mám pocit, že fanaticky se tu vyjadřujete pouze vy. 🙂

  Dle vizitky pod článkem byl jeden ze zakladatelů petice, pan Mandát, několik let zastupitelem na Brně-severu. Vyvěrá tedy otázka, proč s touto „špatnou“ situací nic neudělal, když mu nyní (po jeho volebním neúspěchu) tak vadí?
  Je dobré si uvědomit, jak jsou na tom některé jiné brněnské městské části. Tam skutečně nelze najít parkovací místo ani mimo dny blokového čištění a to 24 hodin denně. Situace na Brně-severu je v tomto porovnání ještě velmi dobrá!

 73. Proč raději pánové nesepíšou petici, aby se vybudovalo více parkovišť a parkovacích domů, místo té rádoby zeleně, která dlouhodobě není nikým neudržovaná? Namísto toho chtějí blokovat čištění ulic, což je nesmysl a nepodpořím to.

  • Četla jste tu petici? Je tam napsáno, že se má situace s parkováním řešit a že se ulice čistit mají.

 74. Myslím, že blokové čistění není zbytečné. Ulice jsou po něm o poznání čistější. Přeparkovat auto je vždy kam, tedy alespoň na Lesné. Stačí na to včas myslet a nedávat prostor příživníkům z odtahových „služeb“. Situaci s parkováním výrazně zhoršila výstavba nových bytů uvnitř naší MČ a na to by měli brát zřetel jak politici, tak městská policie.

 75. Buďte tak laskav a chvíli si počkejte. To co se v naší městské části neřešilo dlouhé roky byste chtěl mít hotovo hned. Parkování se logicky zhoršilo vlivem vnitřní zástavby, kterou dnes nelze zbourat. Tak jednoduché to není a vy to víte, ani to nikdo nikomu ze dne na den nesliboval pane Mandáte. Řekl bych, že jenom prudíte..

 76. Mě jen dokáže naštvat , že si prostě radní řeknou, že se nájem zvýší a vůbec je nezajímá jak jejich domy vypadají . Bydlím v domě na Vranovské ulici přímo na zastávce MHD. Nikomu nepřeji probdělé noci, když se cestující na zastávce baví jako v pravé poledne. Nikomu nepřeji každodenní vyhýbání se moče, kterou nám cestující vykonají do vchodových dveří a nateče to až ke schránkám. Nikomu nepřeju padající omítky na hlavu z pavlače při silnějším větru. Nikomu nepřeju mít sníh v bytě a zmrzlou kliku, tak že si připadáte jako chlapci ve filmu obecná škola. A mohla bych pokračovat do nekonečna. Páni radní – znáte svoje domy?

 77. Ze je nekdo sprosty a mimo mikrofon takto hovori je spatne, mel by vyvodit odpovednost, nejmene se aspon omluvit. Je to spatne, souhlas.

  Nicmene clanek obsahuje plno demagogickych informaci a failu:

  Online prenos: jedna se o finance vcelku narocnou cast. Je treba linku vetsi rychlosti nez 1Mbit/s pro upload videa. Ceny internetu pro pravnickou osobu jsou mnohonasobne vyssi, nez pro koncove fyzicke osoby. Nemluve o tom, ze (mestem) vysoutezeny dodavatel neni tak levny. Nakup techniky na prenos take neni zadarmo, a je treba tez zaplatit cloveka, ktery by kamerou hybal, jinak bude staticka a nebude mit zadny vyznam. Navic sedime do obdelniku, takze bud by nekteri nebyli zabrani vubec, nebo by bylo treba 2 kamery, dalsi zvysene naklady. Sorry, (jako zastupitel) jsem se tim zabyval, ale tento pristup ve clanku je jen placani. Ceny byly v radech 60k rok. Dle meho nazoru nema cenu.

  K najemnemu: zde jste jasne ukazal, ze uz vubec nevite, o cem mluvite. Diky deregulaci musi nove najemci s vyssi najemneho souhlasit a MC nema zadnou moznost ho ovlivnit. Z tohoto duvodu byly ceny nastaveny na max. vyssi ceny v miste obvyklou (dle zakona) a posleze radou MC poskytovana sleva. Ta mj. reflektuje stav jednotky. Opravdu toto obskurni reseni neni zavadeno kvuli demagogii, ale kvuli prakticke moznosti ovlivnovat vysi najemneho v bytech, ktere MC/mestu patri.

  Co se tyka vyse zvednuti najemneho, tak je cca do 10 %. To neni zadny drasticky narust a vicemene reflektuje inflaci. To, ze nekteri si pletou procentni bod, nebo neuvedomuji to, ze X procentnich bodu slevy z najemneho se nerovna X % procentum inflace je sice zavazne, ale ve vysledku irelevantni.

  • Pane Škrášku, děkuji za Vaši reakci. K připomínkám:

   1) Online přenos: doufám, že těch 60 tisíc ročně myslíte jen jako legraci, a vaše KDU-ČSL dokáže s financemi městské části hospodařit lépe. Na Brno-středu jsme jako TOP 09 realizovali skutečný kvalitní videopřenos v ceně jednorázové investice jednotek tisíc, v daném případě nás to stálo 1500 Kč, i čitelným snímáním hlasovací tabule, a to vše s provizorním mobilním připojením, bez jakéhokoliv trhání a ztráty kvality (viz https://goo.gl/9TPAa4). Že někdo něco neumí, neznamená, že to nejde mnohem levněji. Vaše řešení s placeným člověkem, který bude s kamerou hýbat, považuji za naprosto nešťastné.

   2) Nájemné: nikde nerozporuji princip, který popisujete, ale rétoriku některých politiků, jakou změny prezentují občanům. Pokud bude nájemné od 1. 1. 2016 vyšší, je to zvýšení cen, je to zdražení. Tvrdit cokoliv jiného je lež.

   • KDU-ČSL s financemi hospodaří lépe a proto bylo zvoleno řešení, které nevyžaduje takové náklady. Na Brno-střed je situace zajisté s internetem uplně jiná. A už vůbec se pozastavuji, že se vám to povedlo až letos. A tady se navážíte do toho, když to někdo udělal od září.

    Ad nájemné: nevím jak vedete formální stránku jednání vy, ale my předkládáme dokumenty tak, jak je formálně správné. Jedná se o snížení slevy, dokument má nadpis snížení slevy. Na zasedání ZMČ jasně zaznělo, že jde o zdražení. Nikdo nikde jinde to neprezentuje jako zlevnění. Tvrdíte to max. vy, pak snad vy lžete.

    • Pane Škrášku, to si pletete, TOP 09 je v městské části Brno-střed v opozici, tudíž oficiální videopřenos nebyl v její kompetenci. Přesto po planých slibech koalice nakonec opoziční TOP 09 přiměla svou iniciativou koalici k urychlené realizaci videopřenosu.

     Ve věci nájemného i na zastupitelstvu padaly podobné argumenty, že o dané změně není správně informováno, jako o zvýšení nájemného. Slova radního, který výhled na 4 roky prezentuje jako zlevnění, také nejsou výmyslem, přesná citace: „To prakticky znamená, že se nájemné bude postupně snižovat.“ Možná by nebylo na škodu, kdybyste přestali dělat z lidí blázny.

 78. No tak, pane Měkyno, vy to tu pěkně překrucujete a trháte z kontextu.
  Zkusím to ještě jednou na příkladu.

  V roce 2015 mám plat 10 000,-Kč a platím za chleba 500,-Kč.

  V roce 2016 bude inflace 20%, budu mít plat 12 000,-Kč a platit za chleba stále 500,-Kč. Takže budu platit poměrně z platu menší částku, koupím si víc chleba, jeho reálná hodnota nižší. To je k postupnému snižování.

  Když někdo zvedne cenu chleba na 600,-Kč v roce 2016, tak si jej za plat koupím stejně jako v roce 2015 a reálná hodnota chleba se nezměnila. To je k tomu, proč se reálně nezdražuje.

  Tolik stručně k vysvětlení pojmu inflace a reálné hodnoty peněz, více si laskavý čtenář může vygooglovat.

  Proč jste to nepřišel kritizovat na zasedání ZMČ Brno-sever? Dopředu jste informován byl.

  • Pane Cibulo, správně jste se ozval, protože ten neuvěřitelný výrok o postupném snižování nájemného byl Váš, byť naopak dojde díky vaší současné koalici ke zvýšení nájemného. Nestrašte lidi, kterým předkládáte jako příklad, že inflace bude v roce 2016 20 %, když ve skutečnosti byla za celý rok k srpnu míra inflace 0,4 %. Jenže vaše koalice navyšujete nájmy až o 10 %. Mylně předpokládáte, že všichni občané budou mít za 4 roky vyšší příjmy, přitom mnozí z nich budou mít příjmy stejné nebo i nižší. Když někomu zvýšíte nájemné o 600 Kč za měsíc, zaplatí za 4 roky o cca 30 tisíc více. Váš výklad, že „nájemné se bude postupně snižovat“, je s prominutím přinejmenším arogantní vůči lidem, kteří navýšení pocítí na své peněžence. Nevyjádřil jsem se nijak k tomu, zda s tímto zvýšením nájemného souhlasím nebo ne, poukazuji jen na demagogickou rétoriku, kdy nejste schopni lidem říct pravdu o zvýšení nájemného.

 79. Paní Bartošová, zřejmě nejste dobrý pozorovatel situace v naší MČ, že odsuzujete SOL. Sama jste docela sprostá. Pane Měkyno, dobře a viditelně zneužíváte situace. Slevy z nájemného byly od počátku podvod a pouze měly zakrýt fakt, že následně nebude možné zabránit vládnoucí garnituře jednostranně rozhodnout o zvýšení nájmu kdykoliv. KDYKOLIV, čtete dobře. Marast, který letos SOL převzal, není jeho dílem v žádném případě. Nedělejte ze sebe ani z ostatních lidí hlupáky. Prosím !!!

 80. Dobrý den pane Měkyno, platí, co jsem napsal. Váš článek v podstatě současnou koalici napadá a zviditelnuje její chyby, avšak neuvedl jste například to, že nedostatek peněz v naší MČ byl a je zapříčiněn především katastrofálním hospodařením předchozích koalic. A to především předraženými zakázkami jako jsou výměny oken v obecních domech, nevýhodnými rámcovými smlouvami, opravami zdevastovaných domů zejména v Husovicích – opět předraženými, a podobně. Nic z toho jste v článku neuvedl a také jste zapomněl, že současná koalice vznikla těsně před prázdninami. Předchozí koalice se rozkoukávala téměř rok a nevzešlo z ní nic. Natož něco dobrého. Tak asi tak..

  • Pane Horo, správně jste uvedl, co vše v článku není. Důvod je prostý, článek je o něčem jiném, než stále píšete, a to o politické kultuře a slušnosti. Pokud máte zájem řešit jiná témata a máte svá tvrzení podložené, postavte se za své názory, napište článek a podělte se o Vaše zjištění s jinými.

 81. Politická kultura a slušnost by měla být v první řadě zviditelněna tím, že politici budou hospodařit se svěřenými prostředky tak, jak mají. Nenamlouvejme si, že když se budou v zákulisí chovat stejně dobře jako navenek, vše půjde hladce. Ze záznamu, který jste s radostí zveřejnil, jasně vyplývá, že tak to nefunguje a každá věc musí mít podporu všech koaličních členů. Bez toho politika nefunguje a proto je plná kompromisů, i těch špatných. Ale průměrnému občanovi je jasné, že pokud budou politici utrácet 2 či 3x více než je nutné, tak budou muset platit 2 či 3x více, než by měli a stačit to stejně nebude. Již dnes je patrný rozdíl v nákladech na bydlení v bytech SVJ oproti bytům, které patří městu. Jen v naší MČ je rozdíl více než dvojnásobný. Slušnost Vámi zdůraznovaná prostě příčinou současných problémů není.

 82. Severská partička udělá pro získání korýtek cokoliv. Spojenectví Hakla a Hladíka je vzorem křiváctví.

 83. Aspon by se mohlo povolit parkovani na chodniku.je to potrebne pro rodiny,ktere nekam prevazeji starou, nemocnou osobu nebo kdyz jim nekdo prijede v te chvili autem na navstevu.Asi bych chtel mnoho,kdyby pritomna Policie podle SPZ zjistila adresu majitele a zazvonila mu pokusem na byt.Jiste leckdo by se rad vratil na chvili z prace (pokud pracuje blizko) ci jiny clen domacnosti ci soused duchodce s ridicakem.Odtah je moc drahy, ke dvema tisicum a zbytecne se zveda nesympatie k rizeni mesta casri Brno-sever.-

 84. predchozi koalice zvysovala taky najmy, zpusobila, ze mestska cast Brno-sever sla cimdal vic do zadele…jeste, ze jsem ji odvolili

  • Ja, jen nechapu jak si muze nekdo stezovat, kdyz celou dobu plati regulovany najem, ktery je ve strovnani s trznim polovicni. V minulosti byl rozdil mezi trhem a obecnim najmem jeste vetsi. Za tu dobu uz musi mit nasetreno docela hodne. Tito lide si vubec neuvedomuji, ze celou dobu ziji na ukor lidi co si musi poridit bydleni na trhu. Ted sem se dival a najem bezne na trhu je 100 a vice korun za metr.

 85. Odůvodnění proč zvednout nájmy o 5%, které zní, že za poslední 4 roky byla inflace 7% (což je pravda), je komické až tragikomické proto, že za poslední čtyři roky byly nájmy v Brně-severu zvýšeny o ca 240%. Z asi 27,-Kč/m2 na 65,-Kč/m2. Proti tomu je argument o 7% inflaci za poslední 4 roky směšný a hloupý. Ohromné zvýšení nájmů však mají na svědomí předchozí koalice, které i přesto dokázaly všechny peníze prohospodařit. Do tohoto dalšího zvedání nájmu tlačily opět staré profláknuté struktury za pomoci právnického triku z roku 2011, který se jmenoval „Dohoda o poskytnutí slevy z nájemného k bytu“. Vždy podepsán Hakl..

 86. Názor, že aktivita musí být na obou stranách je velmi zavádějicí. Skoro by se zdálo, pane Mandáte, že si o dotaci sportovci nežádají, skutečnost je ale taková, že když jsem za Duklu Brno, která sídlí v naší městské části, žádal o dotaci, tak byla zamítnuta. A to podotýkám, že tento oddíl pravidelně vozí medaile z olympijských disciplín z mistrovství Evropy i světa.

 87. A jeste jedna vec. Najemnik obecniho bytu/vlastnik dekretu nejsou jen vyse popsani lide, ale taky lide, kteri dekret zdedili po rodicich ci prarodicich. Tito lide casto vydelavaji dost na to aby si poridili bydleni na trhu. Jsou to casto lide, kteri dekret ziskali buh vi jak. Pridelovani bytu na radnici neni a nebylo uplne transparentni. Dost mozna komuniste meli prednost. Mnoho lidi vymenilo male obecni byty za vetsi s vidinou privatizace za 40% trzni ceny. Takovy lide (spekulanti, byvaly komunisti a jejich potomci atd) si urcite slevu nezaslouzi. Navic, v Brne je cca 400 000 obyvatel. Radnice musi jednat predevsim v zajmu te velke vetsiny a ne hrstky obyvatel co se neopravnene citi ukrivdene.

  • Za koho pane JJ lobujete?????????? Lidé zde nespekulují, žijí tu a mají k bytům vztah, dělají MMB blbce a opravuji vybydlené 50let staré byty, aby slušně žili.Co děláte Vy? Komu děláte reklamu? Zatí komunistté…ti zatím lidem zde neubližují.Byty ve správě města nejsou jejich, jsou nás všech občanů žijící v ČR.

 88. Kdo nemá trvalé bydliště ať zaparkuje na zachytném parkovišti na okraji Brna a po Brně se pohybuje pouze hromadnou dopravou. Dobrou inspirací pro organizaci automobilové dopravy a MHD je určitě město Vídeň. Na jedné straně město zavedlo striktní systém omezení dopravy a parkování v městkých čtvrtích, na druhé straně udělalo MHD finančně dostupné i pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. Brno má kvalitní systém MHD, pokud to bude i za rozumnou cenu lidé nebudou mít potřebu využívat auta. Samozřejme nutností je vytvořit systém záchytných parkovišť na okraji Brna. Užitečné by bylo také dobudování systému cyklostezek. Zdraví

  Lubor Lacina, zeiberlichova 72, Brno – Soběšice

  • Dobře, doufám, že to vysvětlíte i rodině s malými dětmi, která k vám přijede na návštěvu. Takže budou spící děti a množství zavazadel na okraji Brna překládat do MHD? Myslím, že podruhé už nepřijedou. Velmi sobecké uvažování, že jako rezident mám právo na parkování před domem, zatímco ostatní toto právo nemají. Skončí to tak, že ani vy už v Brně nezaparkujete jinde, než před vaším domem, nebo na placeném parkovišti, které se ale v okrajových částech prakticky nevyskytují. Pokud bude v celé ČR zavedeno rezidentní parkování, tak auto budete mít ve finále úplně k ničemu.

 89. Dobrý den, je celkem úsměvné, že rezidentní parkování by mělo být, dle dřívějších informací, zavedeno na jaře tohoto roku, ale žádné přesné informace, jsem nikde nebyl schopen najít. Co třeba v případě, že člověk má více aut co používá? Osobně mám auto i firemní, s kterým parkuji před domem v Černých Polích. Co potom? Dostanu na toto auto kartičku, když jsem rezident? Co v případě, že bydlím s osobou, která trvalé bydliště v Brně nemá. Moho si i na ni vzít kartičku na parkování? Bude to nějak omezeno? Bude se nějak platit za místa? Je to strašne jednoduché říct „zavedeme parkovací zony pro rezidenty“, ale nikdo neřekne a ani nikde nenapíše další důležité informace. V tomto případě radnice moc není příliš aktviní.

 90. Pan Adámek je známý podvodník. Nás připravil spolu s advokáktkou o peníze za byt. Směnku ještě mám, věc se řeší. V žádném případě p. Adámkovi nevěřte, pokud nechcete být okradeni. Jeho nynější firma je: DAGISPOL s.r.o., spolupracuje údajně s Brnem – Sever. Dávejte si pozor!

 91. parkování na Lesné
  Ráda bych upozornila, že na ulici Okružní, kde má sídlo firma“ vše do školy“ na Okružní 834/29a Brno – Lesná , kde se chodník stává jejich parkovištěm. Když jezdí maminky s kočárkama , musí uhýbat autům, která naváží další zboží, nebo zákazníci si jedou pro zboží,nebo pejskaři musí také uhýbat.Když tam bylo Carino, nikdy tam žádné auto nestálo i když policie jezdila na kontroly, vždy stáli na silnici.To stejné taxi , také stálo na silnici.Prodavačky jsou ještě drzé, když je člověk upozorní, že chodník není silnice a není označen vjezd povolen. To stejné je i u Vinotéky, která sídlí hned vedle. Majitelé si také nechají dovážet vše až pod nos.Člověk aby se bál chodit po chodníku. Měla by tam být dopravní značka zákaz vjezdu. Kolem parků také začínají parkovat auta,. Zanedlouho bude z této ulice veřejné parkoviště.
  Dělejte něco proti takovému chování. Stačí, že nám na černo postavili před domem Zverimex.
  Policie nic proti tomu nedělá, kašle na to ,hlavně že dávají pokuty za špatné parkování ve městě, ale tady ne.Kolem celé Okružní jsou nevhodně umístěny reklamy , za které by tito majitelé měli platit poplatky.Ve středu města jsou na stožárech veřejného osvětlení a je to čitelné, nikoho to neohrožuje, a není to drahé .Lesná se stává odpadem pro podnikatele.Kdyby tak na jejich pozemku někdo parkoval a nebo postavil strašně ošklivou reklamní tabuli , to by nadávali a hned by dojela policie.. Zahraniční auto, které tam neustále parkuje, je cizinec, doma v Holandsku by s ním pěkně vyběhli.
  Eva

 92. Pane Geci, je ohromná škoda, že to píšete až dnes. Po posledních volbách by díky medializaci nad panem Adámkem kdekdo málem uronil slzu. No nic, dalo se to očekávat. Spojení některých starých struktur z ČSSD s tímto člověkem nevěstilo tak jak tak nic dobrého. Proto nakonec dopado vše tak, jak mělo. Dík za Váš vzkaz..

  • Pan Gec nepsal nic o ČSSD, psal, že údajně spolupracuje s Brno-severem, a pod tím si lze při současné koalici představit kohokoliv. Bylo by dobré, pokud skutečně něco víte, tak se obrátit přímo na PČR, protože jinak je vše jen v rovině plácání a pomluv. Jsou to velmi závažná obvinění, která musí být podložena důkazy.

 93. Že je nájem vysoký, to bohužel víme.Ale že město je tak drzé, že je nezajímá, jak žiji lidé, v jakém stavu je dům, a co na to občané-to je vysměch pracujím lidem, občanům HM. MČ nám dala 2x doporučení k prodeji, a chceme si sami opravit dům i své byty…a ten dům asi nikdo z vedení města neviděl zevnitř, ani ty plísně zvenku.Paní náměstkyně bydlí v novém domě a lidi jí nezajímají.Nezajímá je to.Hlavně BYO dává nepřesné podklady zastupitelů, a ti potom neví jak to zde je.Jen hrabat, hrabat..Náší ulici předběhla spousta jiných domů, proč? Ptejte se nahoře. Ta žába na prameni je na vedení města.Hlavně že všichni sedí v pohodě a oklamali voliče, když slíbili, že nás budou privatizovat, a lidé jim hlasy dali, ted už to tak nebude!.Stydte se!!Děkuji ale těm, co nám pomohli.Kdo mají zájem o nás. Zajímejte se, nečekejte až něco bude ještě horší.Pokud si někdo myslí, že budeme opraveným bytem sponzorovat město..to se plete.Opravíme v bytě jen to, co je nutné.Obecní majetek je jejich…tedy státu , ne vedení města!A proto at se starají v souladu se správnou funkcí hospodáře, a dům opravdu na peníze z nájmu tak, aby odpovídal dnešní době.Kam se vše podělo?

 94. Paní Fridrichová, nedejte se tady nikým urazit. Vaši oponenti, skrytí za názvem pérko či jj vůbec neví, co žvaní. Zřejmě podlehli kouzlu tržního hospodářství dřív, než se stačili seznámit s historií Lesné, zde stojících domů a obyvatel zde žijících. Upadající kultura další generace je všeobecně známa a je viditelná na každém kroku. Nakonec i zde v příspěvcích. Konkrétně pérko by si zasloužil přes držku..

 95. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1725991-najemnici-obecnich-bytu-v-brne-protestuji-mesto-jim-je-nechce-prodat

  „To, co město předvádí, je opravdu skandální. Vykrucují se, nikdy nám neřeknou pravdu. Odvoláme se dál ke kraji. Půjdeme nahoru. Třeba i na soud,“ stěžuje si obyvatelka panelového domu v Brně-Lesné Květoslava Fridrichová.

  Tato bába přitom sama říkala, že na privatizaci nemá peníze. Co se do toho montuje?

 96. I když se to sem vůbec nehodí, protože jsme na stránkách o naší městské části, musím reagovat na pseudonym Pérko Pérkovec asi takto: „O moje tělesné proporce neměj zbytečnou péči, rozhodně nejsem nijak poddimenzován. Určitě by nebylo od věci začít zde vystupovat pod vlastním jménem jako všichni ostatní. Dle slovníku, který zde zatím používáš, tady jsi za burana a hulváta a to ještě schovaného pod pseudonymem“..

 97. Paní Bartošová, možná to jako křiváctví vypadá, ale ve skutečnosti o tom rozhodly hlasy voličů. Kdyby mohla vzniknout koalice bez ČSSD, tak by se tak určitě stalo. Bohužel ale nemohla a věřte, že to mrzí nejenom voliče, ale i mnohé členy koalice, kteří už nechtěli dále zůstávat ve stínu neseriózních politiků typu pana Hakla..

 98. Chtěl bych polemizovat s čištěním ulic fukarem. Není koště levnější? možná že ne, ale určitě není tak hlučné. Pozoroval jsem jak se s fukarem pracuje. Jeden smetí fouká na jednu stranu a druhý to rozfoukává na druhou. Výsledek- hodně prachu ve vzduchu a hlavně hodně HLUKU!

 99. Jako student jsem znechucen z toho, jak jsme dokonce i některými představiteli města/městských částí otevřeně napadáni. Než nás z města vyženete, bylo by dobré nám a dalším dojíždějícím zajistit nějaký přijatelný alternativní způsob parkování (i přesto, že volíme v jiném městě/kraji). K tomu, abych si zde někdy zavedl trvalý pobyt, tedy rozhodně moc motivován nejsem.

 100. Dobrý den, je pravda, že blokové čištění nemusí být ohlášeno značkou přímo na dané ulici, ale že si každý své ulice musí hlídat na internetu? Helena

 101. Vít Překvapuje, že představitelé jednotlivých čtvrtí se chtějí mstít na vlastních obyvatelích tím že budou vybírat peníze za to že máte auto a přitom velmi dobře ví, že ve vlastních čtvrtích nejsou místa pro všechny místní. Rozumné by bylo rezidenti by měli parkování zdarma a poplatky by platili podniky /které by si mohli postavit garáže/ a mimobrněnští. Za vybrané peníze by se postavily sběrná parkoviště u konečných stanic hromadné dopravy.

 102. Potřebná otázka .Proč znovu proběhne pouliční čištění na ulici Novotného.Čištění zde bylo provedeno dva 2 měsíce zpátky.Dotaz na ulici místo kotelny bude postaven bytový dům.Ptám se jak bude postaráno o stromy v blízkosti stavby na ulici Novotného Sládkova.

 103. Čištění v září a hned potom v říjmu, proč? V zimě když zmrzne sníh a nedá se ulicemi projet, to nikoho vídět není. Dáváte pokuty za to, že auta stojí na travnaté ploše, ale na dotaz kde tedy mám stát, když se čistí 7 ulic najednou jsem odpověď nedostala. Žádné odstavné plochy, zde nejsou, proto by byla jistá tolerance na pár hodin žádoucí, a ne šikama řidičů, za každou cenu. Dále mě vadí pokuty za parkování, když je ulice dávno vyčištěná a policie, akčně rozdává lístečky 1/2 hodiny před koncem uvedeném na informační tabuli – ( čištění skončeno před 3 hodinami ) prostě za každou cenu, aspoň nějaké pokuty dát. Dost hořký pocit jak funguje tento systém, nemyslíte?

 104. Skrytym smyslem omezeni parkovani asi je omezit v teto zemi podnikani.Podnikat bez aut uz nejde. Cili tlak cizich konkurencnich sil? Pokud lide musi parkovat na okraji mesta,nejspise jim auto rychle ukradnou nevitani, mene majetni, treba i z jinych, chudsich zemi ci lokalit. V.H.

 105. Velmi by mě zajímalo, kolik stály stojany s „básněmi“ rozmístěné na Brno – severu. Zvlášť ta u zastávky Slavíčkova je mírně řečeno ujetá.

 106. Prosím o sdělení, jak pokračuje příprava na rekonstrukci bytových jader na ulici Bieblova (lichá čísla). Nejsou zveřejněny žádné termíny.

 107. Dobrý den. Bydlím na Lesné již 20 let a musím uznat, že s parkováním je to rok od roku horší a horší. Navíc pracuji na směny, tedy když se vracím ze za zaměstnání domů okolo 23h jsem absolutně bez šance zaparkovat. Nezbývá mi než nechávat auto v zákazu stání, kde se mi už několikrát stalo, že na mne ráno za stěračem čekala pokuta. Takže za mne rezidentní parkování naprosto ANO !!!!!!

 108. Při momentální rozpracovanosti komunikace a chodníků na ul. Studená a s tím související okolí bych se chtěla přimluvit za chodník, který se bude teprve opravovat, kdyby mohl být šírší než je stávající. Jedná se úsek od zastávky Lesná nádraží, po ulici Majerová. Dále bych se chtěla přimluvit za nějakou lavičku, n a které lze spočinout, když jdeme s nákupem od Lídla a pod. až po Soběšickou.
  Děkuji.

 109. DOBRÝ DEN,
  MŮŽEME TEĎ NA JAŘE REALIZOVAT PROŘEZ, ZKRÁCENÍ VĚTVÍ STROMŮ NA ZAHRADĚ?
  DĚKUJI

 110. Proč je na Brechtové zákaz zastavení od 28.6.2023? Co se bude dít? Jak dlouho to bude trvat?

 111. Přeji pěkný den, nevím který odbor ÚMČ uzavírá smlouvy na zimní údržbu chodníků a provádí kontrolu plnění, ale snad se toto dostane kam má.
  Je pondělí 4.12.2023.
  V sobotu nasněžilo, dnes je na chodnících ve vlastnictví města před domem Brechtova 1-5 dokonalá ledová vrstva.
  Podle vyhlášky to mělo být už dávno uklizené.
  Tak co s tím? Počkáme až se oteplí?

7 Trackbacks / Pingbacks

 1. Petice proti kamionům na Lesné bude ukončena 30. září 2014 | BRNO-SEVER | Stránky o městské části Brno-sever | Brnosever.cz
 2. Vyjádření policie k parkování kamionů na Lesné | BRNO-SEVER | Stránky o městské části Brno-sever | Brnosever.cz
 3. Jak to bude s novými komunálními volbami v Brně-severu? | BRNO-SEVER | Stránky o městské části Brno-sever | Brnosever.cz
 4. Další názor ke kácení stromů v Krkoškově ulici v Černých Polích | BRNO-SEVER | Stránky o městské části Brno-sever | Brnosever.cz
 5. Připomínky k programovému prohlášení nové koalice v Brně-severu | BRNO-SEVER | Stránky o městské části Brno-sever | Brnosever.cz
 6. Připomínky k programovému prohlášení nové koalice v Brně-severu | BRNO-SEVER | Stránky o městské části Brno-sever | Brnosever.cz
 7. Materiály do zastupitelstva jsou již dostupné občanům | BRNO-SEVER | Stránky o městské části Brno-sever | Brnosever.cz

Komentáře nejsou povoleny.